Mieszkania Wilanów Warszawa – Blog

Wyspa w kuchni

Projektując kuchnię zastanawiamy się nad właściwym doborem mebli, najlepiej odpowiadającym planowanemu wnętrzu, ponieważ to tu na co dzień będziemy przygotowywać pożywienie i spędzać czas z najbliższymi. W takich sytuacjach najważniejsze są nasze potrzeby, dlatego w tym względzie warto przemyśleć zakup wyspy kuchennej.

Wyspy do kuchni – jakie pełnią funkcję?

Jej funkcja jest sprowadza się przede wszystkim do zwiększania powierzchni, na której będzie można pracować i przygotowywać pożywienie. To nieodzowny element kuchni, zwłaszcza dla osób profesjonalnie zajmujących się gastronomią, ale także użytkowników ceniących sobie wygodę i swobodę w tym pomieszczeniu. Wyspa kuchenna jest także doskonałym uzupełnieniem estetycznym tego rodzaju miejsc, ponieważ zwłaszcza w dużych pomieszczeniach zapełnia miejsce, sprawiając wrażenie pełni i całości. Większość wysp pełni także rolę miejsca, w którym można przechowywać pożywienie, oprzyrządowanie kuchenne, garnki i wiele innych rzeczy – dostępne są różne warianty tych elementów, niemniej jednak decydując się na zakup wyspy, warto wziąć pod uwagę ich użyteczność oraz pojemność. Niekiedy można zakupić wyspy z wysuwanymi szufladami albo półkami, na których można coś postawić. Coraz częściej spotykane są modele z wmontowanym zlewozmywakiem, płytą grzewczą, a nawet pochłaniaczem wiszącym nad samą wyspą kuchenną. Projekty takich mebli najlepiej uzgodnić ze stylem całego pomieszczenia.

Wyspa w małej kuchni – jaką wybrać?

Wprawdzie na zakup wyspy kuchennej decydują się osoby dysponujące dużymi pomieszczeniami, to nawet w małych kuchniach będzie można umieścić taki element. Jeśli chcesz zakupić wyspę, musisz zwrócić uwagę na miejsce, w którym miałby się znaleźć taki mebel. Jeżeli w Twoim mieszkaniu znajduje się niewielka kuchnia połączona z salonem, to ciekawym uzupełnieniem przestrzeni byłoby wstawienie w tym miejscu wyspy, jednocześnie powiększając przestrzeń użytkową, ale także oddzielając oba pomieszczenia. Tutaj trzeba pamiętać, że mebel stojący pomiędzy dwoma pokojami (na przykład kuchnią i salonem) powinien harmonijnie współgrać z oboma pomieszczeniami, ponieważ w przeciwnym razie spowoduje to niespójny wygląd całego mieszkania.

Wyspa w kuchni

Wyspy w kuchni – wymiary i kształty

W mniejszych mieszkaniach możemy także spotkać kompaktowe rozwiązania, to znaczy połączenia kuchni i jadalni, w której wyspa złączona jest ze stołem i krzesłami. Taki pomysł pozwala zaoszczędzić wiele miejsca. Wyspy kuchenne mają także różne kształty – na przykład w kształcie litery U albo L, ale najczęściej spotykane są uniwersalne modele prostokątne. Kluczowe w doborze takiego typu mebla będzie niewątpliwie rozmiar. Nawet w najmniejszych kuchniach wymiary wyspy nie powinny być mniejsze niż 80 x 60 cm. Ważna jest także wysokość, dlatego warto zadbać o to, aby wyspa w kuchni nie była wyższa niż 90 cm. Warto także pamiętać o odległości pomiędzy wyspą a pozostałymi meblami – wybór zbyt małego odstępu nie pozwoli na swobodne przemieszczanie się po pomieszczeniu, z kolei zbyt duża przestrzeń zdekomponuje wygląd kuchni.

W czasie tworzenia projektu swojej własnej kuchni wielokrotnie zastanawiamy się nad kosztami związanymi z zakupem poszczególnych mebli, w tym także wyspy kuchennej – tu ceny uzależnione są jednak od materiału, z którego są zrobione oraz wielkości danego modelu oraz zaimplementowanych w niej funkcji. Bez względu na wielkość kuchni, zawsze warto rozważyć zakup małej wyspy kuchennej, ponieważ nawet najmniejsze modele pozwolą najmniejszym kosztem zmienić obraz całego pomieszczenia.

 

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Dor aranżacje

Zostaw odpowiedź

Twój adres nie będzie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *