Mieszkania Bemowo Warszawa – Blog

REIT w Polsce – inwestycje w nieruchomości na wynajem

Wciąż trwają prace na Ustawą o spółkach rynku wynajmu nieruchomości. REIT (ang. Real Estate Investment Trusts) to podmioty, dzięki którym drobni inwestorzy mogą zarabiać na wynajmie nieruchomości.

Jak działa REIT? To podmiot, który daje możliwość zarabiania na nieruchomościach na wynajem tym, którzy nie mogą kupić samodzielnie całego mieszkania lub z jakichś powodów nie chcą (wolą np. zainwestować w wiele nieruchomości by dywersyfikować ryzyko, albo nie chcą poświęcać czasu na zajmowanie się własnym wynajmem). REIT zarządzają portfelem nieruchomości i wypłaca akcjonariuszom dywidendę osiągając zyski na opłatach za wynajem.

 

Kolejne nowe mieszkania w Warszawie dzięki REIT?

Spodziewaną reakcją na wprowadzenie REIT na dużą skalę powinien być zwiększony popyt na mieszkania – zwiększy się po prostu liczba osób, które będą finansować zakupy. Jeśli dziś ktoś dysponuje wolną gotówką w kwocie np. 150 000 zł, nie kupi za to nowego mieszkania w Warszawie czy Krakowie. Ale może przeznaczyć te środki na inwestycję w REIT, aby wspólnie z innymi akcjonariuszami finansować nieruchomości przeznaczone na wynajem.

 

Niepewność co do zasad

W toku prac nad Ustawą o spółkach rynku wynajmu nieruchomości pojawiało się już kilka wersji funkcjonowania tych podmiotów. Według najnowszej wersji dochody REIT będą opodatkowane podatkiem w wysokości 19%, płaconym z dużym poślizgiem bo po dwóch latach od zakończenia roku podatkowego. Dodatkowo, jeśli REIT zainwestuje dochody w kolejne nieruchomości, nie będzie płacić podatku. Akcjonariusze będą otrzymywać zyski, z których REIT potrąci 8,5% (czyli tyle, ile wynosi zryczałtowana stawka podatku gdy ktoś samodzielnie wynajmuje nieruchomość).

 

Wpływ REIT na rynek nieruchomości

REIT wpłynie przede wszystkim na zwiększenie podaży pieniądza na rynku nieruchomości – obniży próg wejścia inwestora na ten rynek. Developerzy mogą odczuć to w postaci zwiększonego popytu na mieszkania. Przewiduje się też, że REITy wpłyną na sytuację najemców mieszkań. Będą oni mieć często za partnera nie osobę fizyczną, ale spółkę. To może wpłynąć poważnie na zmniejszenie szarej strefy wynajmu mieszkań – czyli relacji nawiązywanych bez umów ujawnianych przed urzędami. Najemcy będą zatem częściej stroną umowy, w której partnerem jest wyspecjalizowana w wynajmie spółka dysponująca prawnikiem. To powinno zmniejszyć liczbę nadużyć czy dewastacji, których dopuszczają się najemcy.

 

Foto: Stephen Rush, Flickr.com

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Redakcja-bloga

Zostaw odpowiedź

Twój adres nie będzie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *