Mieszkania Wilanów Warszawa – Blog

Mieszkanie od dewelopera – na co zwrócić uwagę?

mieszkanie od developera

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji finansowych w życiu każdego człowieka. Tym bardziej, gdy decyzja dotyczy zakupu mieszkania od dewelopera – nowe mieszkania zwykle są droższe. Sprawdzamy, na co należy zwrócić uwagę, kupując mieszkanie od dewelopera?

Zalety rynku pierwotnego, czyli kupna mieszkania od dewelopera

Pierwszą rzeczą, o której należy powiedzieć, jest oczywiście charakterystyka rynku pierwotnego. Pierwsza różnica między kupnem mieszkania od dewelopera, a zdecydowaniem się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, widoczna jest „gołym okiem” na płaszczyźnie ceny – mieszkania od dewelopera zwykle są droższe. Ze względu na to, że większość powierzchni w centrum dużych miast jest już zagospodarowana, deweloperzy zmuszeni są do stawiania nowych apartamentów z dala od centrum. To wada, ale z drugiej strony nieuchronna konsekwencja postępu i rozwoju miast. Decydując się na zakup mieszkania od dewelopera zyskujemy gwarancję co do jakości przyszłego mieszkania. Możemy zażyczyć sobie wglądu do używanych materiałów i technik budowania budynku. Przede wszystkim jednak podstawową zaletą zakupu mieszkania od dewelopera jest fakt, że nie narażamy się na jakiekolwiek wady ukryte, a mieszkanie możemy zaaranżować dokładnie tak, jak podpowiada nam wyobraźnia.

Sprawdź naszą nową inwestycję: Wilanów Infinity – nowe mieszkania na Wilanowie

Umowa z deweloperem i formalności zabezpieczające

W zakresie tego, na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie od dewelopera, niezwykle ważnym aspektem okazują się formalności. Zasadniczo wyróżniamy dwa rodzaje umów deweloperskich: z finansowaniem zamkniętym i otwartym. Pierwsze polega na tym, że zaliczka na poczet przyszłego mieszkania ma funkcję zabezpieczającą dla dewelopera, ale nie może on za jej pomocą wznosić poszczególnych elementów budynku. Przeciwieństwem tego rozwiązania jest finansowanie zamknięte. Deweloper wówczas ma prawo do wykorzystania pieniędzy z zaliczek przyszłych lokatorów na poczet budowy. Pojawią się wobec tego głosy, iż finansowanie zamknięte wydaje się być bezpieczniejsze dla nabywców. Nie oznacza to jednak, że deweloper stosujący finansowanie otwarte jest niewiarygodny. Wiarygodność dewelopera możemy sprawdzić m.in. przez zapoznanie się z jego wcześniejszymi realizacjami.

Co jeszcze warto wiedzieć? Ochrona praw nabywcy gwarantowana jest przez polskie prawo poprzez ustawę (ustawa z dn. 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego). Oprócz bieżącego sprawdzenia, czy proces nabycia mieszkania od dewelopera krok po kroku zgodny jest z zapisem ustawy, warto również zabezpieczyć się na inne ewentualności. Koniecznie sprawdźmy miejski lub gminny plan zagospodarowania przestrzennego, aby uniknąć sytuacji, w której obok naszego apartamentu zostanie wybudowana, przykładowo, droga szybkiego ruchu. Ostatecznie na każdym etapie współpracy z deweloper nie bójmy się zadawać pytań – wszak kto pyta, nie błądzi.

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Marek Wiśniewski

Zostaw odpowiedź

Twój adres nie będzie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *