Mieszkania Bemowo Warszawa – Blog

Jak nie urządzać mieszkania? Najczęściej popełniane błędy przy aranżacji wnętrz

błędy w urządzaniu mieszkania

Urządzanie mieszkania lub domu wbrew pozorom nie należy do łatwych zadań, o czym często przekonujemy się już po fakcie. Aranżowanie wnętrz to sztuka, której warto się uczyć – również na błędach innych. Przykładów, jak nie urządzać domu lub mieszkania, jest bardzo wiele. Do najpopularniejszych należy brak odpowiedniej konsekwentności stylistycznej, operowanie zbyt dominującymi kolorami i przepych w zakresie oświetlenia.

Gryzące się kolory – by było odważniej?

Pierwszy przykład tego, jak nie urządzać wnętrz, znajduje swoje realne odwzorowanie w bardzo wielu polskich domach. Wystarczy w dowolnym momencie przejrzeć oferty mieszkań (na wynajem lub sprzedaż – obojętnie), aby zobaczyć, jak powszechny jest to problem. Mowa w tym momencie oczywiście o stosowaniu „gryzących się” kolorów, kolorów zbyt jaskrawych lub po prostu połączeń, które do siebie zwyczajnie nie pasują.

Kolorystyka wystroju wnętrz ma fundamentalne znaczenie – w dużym stopniu to od niej zależy bowiem, jak będziemy czuli się na co dzień. Wiele osób ma tendencję do urządzania mieszkań w kolorach albo zbyt monochromatycznych (np. same szarości, beże itp.), albo z kolei w kolorach zbyt ostrych, np. wyrazistej czerwieni przeplatającej się z intensywną zielenią. Takie połączenia naturalnie do siebie nie pasują i zamiast efektywnego wyglądu mogą na dłuższą metę przyprawiać domowników o ból głowy!

Im więcej stylów, tym nowocześniejsza aranżacja. Czy aby na pewno?

Brak konsekwentności i harmonii w doborze aranżacji to jeden z grzechów głównych spotykanego w Polsce wystroju wnętrz. Aby stworzyć efektownie wyglądający apartament należy pamiętać o tym, że niejednokrotnie lepsze jest wrogiem dobrego. Jeśli stawiamy na styl minimalistyczny, trzymajmy się charakterystycznych dla niego wymogów. Preferując styl rustykalny, nie łączmy go z morskim lub pałacowym. Mnogość mieszanek stylistycznych w zakresie aranżacji wnętrz zawsze wizualnie degraduje ogólny wystrój mieszkania lub domu. Z tego powodu przed projektowaniem wystroju dokładnie zapoznajmy się, choćby w internecie, z charakterystyką poszczególnych stylów aranżacyjnych.

Jak nie urządzić domu pod względem instalacji oświetlenia?

Oświetlenie to niezwykle istotny element wystroju każdego pomieszczenia. Spełnia nie tylko funkcję praktyczną, lecz również wizualną. Odpowiedni dobór świateł pozwala na lepszy efekt wizualny. Jak nie urządzać domu w przypadku oświetlenia?

Najczęściej spotykaną zmorą w tym zakresie jest przepych. Często instalujemy zbyt wiele oświetlenia, co głównie dotyczy oświetlenia typu LED – coraz bardziej popularnego. Żarówki LED mają wiele zalet, ale nie powinno być ich zbyt dużo, gdyż ich zadaniem jest zapewnienie oświetlenia punktowego. W przypadku nadmiaru tworzą efekt rozmycia – światła jest zbyt dużo i staje się rażące. Jak w każdym wypadku, warto więc pamiętać o umiarze.

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Marek Wiśniewski

Zostaw odpowiedź

Twój adres nie będzie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *