Mieszkania Wilanów Warszawa – Blog

Jak wykorzystywać lustra w urządzaniu mieszkania?

Lustro to kluczowy element każdego mieszkania i domu. Spełnia funkcje praktyczne, ale jednocześnie jest bardzo ważnym elementem aranżacyjnym wystroju wnętrz. Prawidłowo dobrane lustr jest w stanie optycznie poszerzyć przestrzeń mieszkania lub domu, sprawiając, że nieruchomość będzie wydawała się większa. Co należy zrobić, aby uzyskać taki efekt?

Zalety lustra w małym mieszkaniu – jakie pełni funkcje?

Lustra stosowane były od wieków, początkowo jako gładkie metale, wyszlifowane kamienie lub lustra wody, następnie jako oprawione w masywne ramy szkła z mieszanką rtęci i ołowiu, a obecnie z powłoką z aluminium. Lustra wciąż powszechnie kojarzą się z luksusem, wysublimowaniem i znajomością gusta. Poza praktyczną funkcją użytkową lustra w mieszkaniu lub domu są tym elementem, który bezpośrednio wpływa na aranżację wnętrza.

Stając przed lustrem z pewnością dostrzeżemy, że odbijająca się w zwierciadle przestrzeń wydaje się być nieco większa. To oczywiście złudzenie optyczne, jednakże jest ono niezwykle pomocne przy aranżowaniu wnętrz zwłaszcza w małych nieruchomościach. Stosowanie luster w małych mieszkaniach pozwala na optyczne powiększanie jego przestrzeni. Dzięki temu może nam się wydawać, że mieszkanie jest bardziej rozległe i przestronne.

Stosowanie lustra w małym mieszkaniu – identyfikacja problemu

Zastosowanie lustra w małym mieszkaniu w celu optycznego powiększania będzie skuteczne tylko wtedy, gdy prawidłowo określimy główny problem. Może być ich, oczywiście, kilka. Przykładowo, jeżeli mieszkanie posiada bardzo wąski korytarz, kluczowe będzie położenie lustra, najlepiej prostokątnego, na ścianie lub skrzydle szafy – odtąd korytarz będzie sprawiał wrażenie nieco szerszego. Jeżeli nasze mieszkanie jest małe, a do tego ma nisko osadzony sufit, warto wówczas skorzystać z luster montowanych pionowo. Polecane są też całościowe lustra w kształcie pionowego prostokąta, sięgające od podłogi do sufitu. Są nie tylko atrakcyjne wizualnie i modne, ale też sprawiają, że pomieszczenia wydają się wyższe.

Lustra w małym mieszkaniu a oświetlenie

Powierzchnie lustrzane przenoszą światło, dlatego umieszczenie luster w małym mieszkaniu, które na dodatek prawdopodobnie ma niski stopień widności, jest perfekcyjnym sposobem na zwiększenie jasności w mieszkaniu. Polecamy projektowanie własne aranżacji wnętrza w taki sposób, aby wyznaczać linie między źródłami światła (sztucznymi i naturalnymi) a lustrami. Dzięki temu możemy „doprowadzić” światło nawet do miejsc zwykle zaciemnionych. Dobrym przykładem takiego sposobu aranżowania małego mieszkania za pomocą lustra jest umieszczenie lustra naprzeciwko okna – dzięki temu światło będzie roznosiło się dalej. Pamiętajmy jednak, aby również zachować umiar w doborze rodzajów, jak i liczby luster – czasem prostota i harmonia gwarantują najlepsze efekty!

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Marek Wiśniewski

Zostaw odpowiedź

Twój adres nie będzie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *