Mieszkania Wilanów Warszawa – Blog

Jaką podłogę położyć w mieszkaniu? Ile ona kosztuje?

Jaką podłogę wybrać do nowego mieszkania?

Gdy remontujemy lub kładziemy pierwszy raz podłogę, mamy do dyspozycji wiele materiałów wykończeniowych: gres, terakotę, panele, drewno, korek lub wykładzinę dywanową. Ile kosztuje podłoga z drewna, laminatu, a ile z wykładziny lub gresu? Co jest potrzebne do jej wykonania?

 

Podłoga z paneli laminowanych

Jest bardzo popularna, łatwo i szybko można ją położyć i zdemontować. Rdzeń paneli wykonany jest z płyty MDF lub HDF. Panele produkowane są w wielu wariantach kolorystycznych, mogą imitować drewno, kamień, gres, różnią się między sobą jakością i ceną. Wyróżniamy 5 klas ścieralności, od AC1 do AC5. Im wyższa klasa, tym panel mniej ulega ścieraniu, jest trwalszy. Wadą paneli jest słabe wygłuszenie przy poruszaniu się czy upadku przedmiotów na podłogę. Ceny paneli laminowanych wynoszą od 30 do 60zł/m2. Są to panele wyższej klasy ścieralności. Mają grubość 8-10 mm. Mogą być dodatkowo pokryte powłoką antybakteryjną. Producent daje długą gwarancję, niekiedy nawet na 25 lat. Cena wykonania podłogi z paneli obejmuje również inne potrzebne elementy:

  • Folia izolacyjna (przeciwwilgociowa)-60-90zł za opakowanie 100m2
  • Gąbka podkładowa- wyrównuje nierówności do 3mm, tłumi dźwięki, cena ok. 6zł/m2
  • Listwa przypodłogowa 6-10zł za m
  • Łączniki listew przypodłogowych (łącznik, narożnik wewnętrzny, narożnik zewnętrzny, zakończenie prawe, zakończenie lewe) 3-6zł za sztukę

Jeśli nie umiemy lub nie chcemy układać paneli sami to cena naszej podłogi rośnie o koszt robocizny. Wynosi on 25-30zł brutto/m2.

 

Podłoga z paneli winylowych

Panele winylowe od niedawna są obecne na rynku i ze względu na swoje zalety stają się coraz popularniejsze. Przede wszystkim są w 100% wodoodporne, nadają się więc do kuchni, łazienki, przedpokoju. Nie zawierają szkodliwych formaldehydów i ftalanów. Do ich docinania używa się tylko noża do tapet. Są przyjemniejsze w dotyku, cieplejsze od laminowanych, bardziej nadają się do podłóg ogrzewanych, mają mniejszą głośność użytkowania. Produkowane są również w wielu odcieniach i wzorach, łącznie z wzorami 3D. Często mają fabrycznie doklejony podkład. Sam panel jest bardzo cienki i wymaga gładkiej powierzchni posadzki. Cena 1m2 wynosi 90-140zł/m2. Koszt wykonania podłogi jest podobny jak w przypadku podłogi z paneli laminowanych.

Ile kosztuje podłoga? Jaką wybrać?

Podłoga z paneli korkowych

Panele  wykonane są ze sprasowanego korka, mają właściwości silnie wyciszające, są bardzo odporne na ścieranie, montowane są na klik lub przyklejane do posadzki. Ile kosztuje taka podłoga? Cena 1m2 paneli wynosi 100-140zł.

Są również dostępne panele korkowo – winylowe, posiadające zalety obu materiałów: dużą odporność na zarysowania i uszkodzenia winylu oraz przyjazność i elastyczność korka. Poruszanie się po nich jest zdrowe dla stawów i kręgosłupa. Kosztują one ok. 140zł/m2.

 

Podłoga z gresu

Taka podłoga oprócz płytek wymaga jeszcze kleju i fugi. Docinanie gresu jest trudne, sam proces układania podłogi wiąże się z hałasem i pyłem ale za to jej trwałość jest bardzo duża. Może być intensywnie użytkowana w budynkach publicznych, na klatkach schodowych, na balkonach i tarasach. Można ją czyścić wodą z detergentem. Ceny dużych płytek 120×60 cm, 60×60 cm wynoszą 40-80zł/m2. Najdroższe są płytki bardzo duże – 80×80 cm. Kosztują ok. 100zł/m2. Płytki małe: 30×30 cm czy 20x50cm są tańsze i kosztują 20-50zł/m2. Cena kleju elastycznego, mrozoodpornego to ok. 35zł za opakowanie 25kg. Są też używane kleje elastyczne szybkowiążące. Podłoga może być wówczas użytkowana już po 4 godzinach. Klejami o szerokim spektrum zastosowań, również do płytek są kleje reaktywne poliuretanowe. Fuga, wypełniająca spoiny między płytkami, dobrana pod kolor kosztuje 20 – 80zł za 15kg. Cena ułożenia podłogi z gresu kształtuje się od 100 do 130zł/m2.

Podsumowując, ceny podłóg są zróżnicowane, najdroższa jest podłoga z gresu ze względu na wysoki koszt potrzebnych materiałów oraz wysoki koszt położenia takiej podłogi.

 

 

 

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Marek Wiśniewski

Zostaw odpowiedź

Twój adres nie będzie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *