Mieszkania Wilanów Warszawa – Blog

Mieszkania na wynajem w Warszawie – czy to dobra inwestycja?

Mieszkanie Warszawa Wilanów na inwestycję

Pandemia koronawirusa zweryfikowała w pewnym stopniu ryzyko inwestycji w różnych branż gospodarczych. Dochody z najmu mieszkań po pierwszych niepokojach na rynku, na dłuższą metę okazało się stałe i systematyczne. Co to oznacza?

Mieszkanie na wynajem w Warszawie pomysłem na biznes

Inwestowanie w rynek nieruchomości okazuje się być ciekawym pomysłem na biznes, ale przede wszystkim pewną lokatą zgromadzonego kapitału. Pokazał to zarówno kryzys finansowy z 2008 roku, ale również pandemia koronawirusa. Mieszkania na wynajem w Warszawie przynoszą obecnie stopę zwrotu na poziomie 7% (jeśli są wynajęte przez 12 miesięcy w roku) – to całkiem dużo jak na inwestycje, które można zaliczyć do kategorii bezpiecznych. Inwestorzy, którzy poszukują nieruchomości na sprzedaż, zazwyczaj korzystają z różnych form finansowania takiego przedsięwzięcia, tj. zakup za gotówkę, zaciągnięcie kredytu, itp. W tym miejscu podkreślenia wymaga również fakt, iż inwestorzy często korzystają z zakupu nieruchomości za pośrednictwem licytacji komorniczych. Podczas licytacji komorniczej można bowiem dokonać zakupu nieruchomości (lokalu mieszkalnego) za 3/4 bądź nawet 1/2 ich wartości rynkowej. Zazwyczaj w tych przypadkach, lokale mieszkalne wymagają większych nakładów związanych z przeprowadzeniem remontu.  Mimo to nadal jest to inwestycja o wysokiej stopie zwrotu. Niektórzy nie dokonują zakupu danej nieruchomości, a swoją działalność gospodarczą opierają na zarządzaniu lokalami stanowiącymi własność osoby trzeciej (jest to rozwiązanie bardzo wygodne dla właścicieli lokali mieszkalnych).

Czy warto zainwestować w mieszkania do wynajęcia w Warszawie? Co się najbardziej opłaca?

Zakup mieszkania na wynajem w Warszawie musi być z pewnością przemyślany. Dokonując analizy w kontekście stolicy, należy wskazać, iż amplituda cen jest bardzo duża: różnica między średnią ceną mieszkań w najtańszych i najdroższych dzielnicach Warszawy wynosi około 3000 zł. Dodatkowo dzielnice można podzielić na „ustabilizowane” oraz „rozwojowe”. W dzielnicach ustabilizowanych wzrost cen jest systematyczny, ale nie skokowy. W dzielnicach rozwojowych, ze względu na szybkie zmiany, takie jak rozwój infrastruktury publicznej oraz handlu i usług ceny rosną czasem skokowo. Rozwojową dzielnicą w Warszawie jest np. Wilanów (spokojna okolica, dużo zieleni, szeroka gama mieszkań na sprzedaż oraz mieszkań stricte na wynajem), gdzie w dalszym ciągu oferta mieszkań na wynajem jest stale poszerzana a infrastruktura szybko się rozwija. Średnie ceny mieszkań na Wilanowie między rokiem 2018 a rokiem 2020 wzrosły z 10500 do ponad 13300 zł. Pod względem liczby przeprowadzanych inwestycji mieszkań na sprzedaż to właśnie Wilanów jest w samej czołówce w Warszawie. Analizując ten segment rynku, to poza Wilanowem, ciekawym pomysłem do inwestowania jest także m.in. dzielnica Białołęka oraz Wola.

Jakie mieszkanie na wynajem warto kupić w Warszawie?

Jakie mieszkanie warto kupić?

Warto zaznaczyć, iż z obecnie dostępnych danych wynika, iż najlepszą formą inwestowania w nieruchomości jest zakup mieszkania dwupokojowego. Jest to bowiem statystycznie najczęściej poszukiwany rodzaj mieszkania przez potencjalnych najemców (pokój dzienny z aneksem kuchennym, osobna sypialnia, łazienka, korytarz) a także nabywców (łatwo zatem „wyjść” z inwestycji, jeśli będzie to nam potrzebne). Zdecydowanie trudniej jest wynająć mieszkanie, na przykład czteropokojowe, bądź też jeszcze większe (jest to również inwestycja o długofalowej stopie zwrotu).

Szybka wysoka stopa zwrotu inwestycji w nieruchomości

Inwestowanie w nieruchomości w Warszawie to pewny sposób lokowania kapitału. W zależności od dzielnicy Warszawy, koszt zakupu nieruchomości może się zwrócić w czasie średnio od 12 do 17 lat (w zależności od tego, o jakiej inwestycji i w jakiej dzielnicy jest mowa). Oprócz samego zakupu mieszkania ważna jest dobra strategia cenowa, przygotowanie umów oraz współpraca z najemcami, aby mieszkanie nie stało puste. Wysokie stopy zwrotu można uzyskać tylko wtedy, gdy mieszkanie będzie cały rok „pracować” i nie będziemy ponosić kosztów częstych remontów.

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Marek Wiśniewski

Zostaw odpowiedź

Twój adres nie będzie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *