Mieszkania Wilanów Warszawa – Blog

Aranżacja wnętrz dla początkujących. Czego warto przestrzegać, o czym wiedzieć?

aranżacja mieszkań

Aranżacja wnętrz to sztuka kształtowania wystroju architektonicznego i wizualnego pomieszczeń, dzięki której w wielu przypadkach nie tylko zyskuje się dodatkowo na funkcjonalności, ale także zwiększa się komfort użytkowania mieszkania lub domu. Prawidłowa aranżacja wnętrz uwzględnia zarówno styl architektoniczny, jak i kolorystkę (w tym akcentowanie i grę kontrastami).

Jak przystąpić do aranżacji wnętrz i na co zwrócić uwagę?

Zastanawiając się, jak dokonać aranżacji wnętrz, warto wpierw określić indywidualne potrzeby. Trudno bowiem znaleźć jeden, uniwersalny przepis na świetnie wyglądający apartament. Przede wszystkim należy zastanowić się nad stylem wystroju, który będzie determinował takie elementy, jak kolorystyka i dobór oraz ustawienie mebli. Wyróżniamy wiele „gotowych” stylów wnętrz takich, jak np.:

  • Art deco – elegancki styl wystroju wnętrz, w którym występuje wiele zdobień, bogatych aranżacje, wypełnionych drewnem, szkłem, czasem także metalem
  • Styl kolonialny – łączy w sobie masywność (zwłaszcza mebli) z dbałością o delikatne detale; dominują brązy, beże, żółcie
  • Styl prowansalski – nawiązujący do francuskiej krainy znanej z ludycznej estetyki styl zakłada wykorzystanie do ozdoby drewna i tkanin. Podobnie, jak styl rustykalny, akcentować będzie prostotę. Polecany jest delikatny fiolet – kolor lawendy.
  • Minimalizm – cechuje się skromnością i nowoczesnością, pomieszczenia takie muszą być odpowiednio duże i widne, a popularne kolory to odmiany szarości, wzmacniającej kreatywność.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby samemu dokonać aranżacji wnętrz podług własnego wyczucia stylu. Początkujący w aranżacji wnętrz powinni jednak pamiętać, aby nie łączyć ze sobą elementów z różnych stylów – w aranżacji wnętrz więcej nie musi znaczyć lepiej. Oryginalnie wyglądać będzie mieszkanie z elementami stylu kolonialnego i prowansalskiego, jednakże gdy „dorzuci się” do nich jeszcze minimalizm, prawdopodobnie uzyska się estetyczną mamałygę.

Aranżacja wnętrz – pozostałe porady dla początkujących

aranżacja nowego mieszkania

Podczas wykańczania domu niezwykle istotne są używane barwy. Powszechnie uważa się, że najbezpieczniejszym i kolorem jest biel. Oprócz używania luster dobrym sposobem na wizualne powiększenie apartamentu jest zastosowanie chłodnych barw. Warto pamiętać, że chłodny kolor to nie tylko „wyblakły” niebieski lub biały – to także chłodne odcienie pomarańczy, żółci, brązów, a nawet czerwieni. Przy dużym mieszkaniu można stosować barwy ciepłe – zyskamy dodatkowy efekt „przytulności” w zamian za wizualne ograniczenie przestrzeni.

Fenomenalne efekty uzyska się dzięki stosowaniu akcentów kolorystycznych. Grafitowy salon zyska na świeżości i wizualnej dynamice, jeśli przykładowo umieścimy na sofie cytrynowe lub szkarłatne poduszki. Przy akcentowaniu świetnie działają barwy kontrastowe, jednak zaaranżować pomieszczenie większą liczbą kolorów, np. trzema, powinniśmy kontrastów unikać. Ostatecznie aranżacja to sztuka uczenia się na własnych doświadczeniach – warto trzymać się kanonów, ale także nie pozbawiać się odwagi i kreatywności.

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Marek Wiśniewski

Zostaw odpowiedź

Twój adres nie będzie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *