Mieszkania Bemowo Warszawa – Blog

Inteligentne mieszkanie – nowoczesne i praktyczne, a przy tym oszczędne

inteligentne mieszkanie

Inteligentne mieszkania i domy to projekty nowoczesnych, zautomatyzowanych systemów sterowania pomieszczeniami. Większość czynności można wykonywać z poziomu aplikacji, ale o niektórych można właściwie zupełnie zapomnieć – ustawienie dogodnej temperatury w danym pomieszczeniu, włączenie zraszaczy ogrodowych, czy też gaszenie i zapalanie świateł to czynności, które może wykonywać zautomatyzowany system inteligentnego mieszkania. Bez naszej pomocy.

Inteligentne mieszkanie – na czym to polega?

Perspektywa wykorzystywania do pomocy w codziennych obowiązkach sztucznej inteligencji stanowiła dotąd utopijne marzenie twórców filmów sci-fi, jednak do pewnego stopnia już teraz możemy pozwolić sobie na życie w luksusach. Mowa oczywiście o inteligentnych mieszkaniach (lub domach), które można wygodnie obsługiwać za pomocą pilota, praktycznie bez zbędnego poruszania się.

Inteligentne mieszkanie to zautomatyzowany system sterowania i kontroli różnymi elementami mieszkania. W skład projektów, które określić można mianem inteligentnych mieszkań, wchodzą m.in. następujące możliwości:

 

  • Kontrola systemu alarmowego
  • Sterowanie ogrzewaniem
  • Kontrola zasłaniania rolet – manualna, zdalna lub zautomatyzowana, by opadały i odsłaniały się o konkretnej porze dnia
  • Symulacja obecności – przykładowo, gdy system wykryje brak obecności, mając na celu oszczędność prądu może zgasić światła w danym pomieszczeniu
  • Zaawansowany system personalizacji – przykładowo, na podstawie systemu sterowania ogrzewaniem, jeśli jeden z domowników zwykle przebywa w danym pomieszczeniu o podobnych porach i preferuje wyższą temperaturę, system automatycznie o to zadba, pozostawiając niższe ogrzewanie w pozostałych pokojach

Powyższe systemy nie wyczerpują jednak zagadnienia. Znane są jeszcze takie elementy inteligentnego mieszkania lub domu, jak m.in. sterowanie zraszaczami ogrodowymi, systemem audio-wideo, gniazdkami elektrycznej, urządzeniami RTV i AGD.

inteligentne mieszkanie

Nie tylko wygoda – jak inteligentne mieszkanie wpływa na oszczędności?

Projekty inteligentnych mieszkań siłą rzeczy są droższe od projektów pozbawionych tego typu innowacji. Co ważne, decydując się na takie rozwiązanie w dłuższym terminie jego koszty nie tylko się zwrócą, ale będą generowały oszczędności. Przykładem może być elektryczność i ogrzewanie. Badania udowadniają, że inteligentne domy i mieszkania, dzięki automatyzacji i ergonomii, oszczędzają na powyższych rachunkach nawet 12 – 17%. Jeśli miesięcznie przeznaczamy na prąd i ogrzewanie zimą kwotę rzędu np. 350 zł, to w skali roku można zaoszczędzić nawet ponad 500zł! Innym rodzajem oszczędności jest czas, a jak wiadomo – czas to pieniądz. Dzięki nowoczesnej technologii można efektywniej skupić się na pracy lub rozrywce, a mieszkaniem dogodnie sterować z poziomu aplikacji.

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Marek Wiśniewski

Zostaw odpowiedź

Twój adres nie będzie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *