Mieszkania Wilanów Warszawa – Blog

Skuteczne sposoby na zmniejszenie wydatków podczas urządzania mieszkania po raz pierwszy

nowe mieszkanie urządzanie

Planowanie wystroju wnętrz, dobieranie odpowiednich mebli, sprzętów AGD i RTV, to zajęcie, które z pozoru wydaje się dość łatwe. Przystępując do urządzania mieszkania po raz pierwszy szybko może się jednak okazać, że planowane na ten cel fundusze staną się niewystarczające. Czy jest sposób na to, aby tego uniknąć? Co warto uczynić, aby ograniczyć koszta urządzania mieszkania?

 

Bezpieczne finansowo urządzanie mieszkania – określanie realnego budżetu i zabezpieczenie się funduszem awaryjnym

 

Po znalezieniu wymarzonego, pierwszego własnego mieszkania, nadchodzi moment, w którym należy zastanowić się, jak je wyposażyć i urządzić. To moment, w którym nie trudno popaść w zbyt duży entuzjazm – ostatecznie to, jak będzie wyglądało mieszkanie, wpłynie na jakość i wygodę życia przez wiele następnych lat. Warto jednak zachować ostrożność, głównie finansową. Odpowiednie planowanie jest podstawą sukcesu również w zakresie urządzania mieszkania lub domu. Dobrym sposobem na uniknięcie wyższych od oczekiwanych kosztów urządzania mieszkania jest zrobienie szczegółowych planów i stworzenie funduszu awaryjnego, który będzie miał formę swoistej poduszki finansowej. Warto, aby taki fundusz awaryjny był wielkości od ok. 10 do 20% całości planowanych wydatków.

 

Wybór mebli, akcesoriów i wykonywanie pracy samemu

 

Doskonałym sposobem na ograniczenie wydatków przy urządzaniu mieszkaniu jest uwzględnienie zakupu używanych sprzętów AGD i RTV. W związku z dobrą koniunkturą gospodarczą poziom zamożności społeczeństwa rośnie, co powoduje, że ludzie coraz częściej pozbywają się rzeczy w zupełności sprawnych. Na używanym piekarniku elektrycznym, płycie grzewczej lub pralce można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych łącznie.

Przystępując do urządzania mieszkania i wypełniania go meblami, warto pomyśleć nad zakupem starszych mebli celem ich odrestaurowania. Starsze drewno można pomalować, np. na modny, śnieżno-biały kolor, dzięki czemu w prosty sposób stworzy się pomieszczenia nawiązujące poniekąd do skandynawskiego minimalizmu, poniekąd do subtelnego Art déco – wybór zależy już od indywidualnego gustu.

Oszczędności w urządzaniu mieszkania, zwłaszcza wtedy, gdy urządza się je po raz pierwszy, warto szukać w tzw. kosztach robocizny. Wiele czynności takich, jak np. wnoszenie mebli i sprzętów, warto wykonać samemu, poprosić znajomych albo rodzinę. O ile kładzenie kafli i gładzi warto pozostawić profesjonalistom, to malowanie ścian można przeprowadzić już samemu. Konsekwentne przeprowadzanie poszczególnych prac wykończeniowych samemu pozwoli łącznie pozwoli na oszczędności rzędu 50% względem wariantu, w którym do wszystkiego wykorzystuje się pracę specjalistycznej ekipy. Ostatecznie, jak widać na powyższych przykładach, zmniejszenie wydatków podczas urządzania mieszkania wcale nie musi być takie trudne!

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Marek Wiśniewski

Zostaw odpowiedź

Twój adres nie będzie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *