Mieszkania Wilanów Warszawa – Blog

Aranżacja małej łazienki wcale nie musi być trudna. Pomysły i porady

aranżacja małej łazienki w mieszkaniu

Pięć, siedem czy nawet dziewięć metrów kwadratowych w łazience to nie jest przestrzeń, którą łatwo zaaranżować. Posiadacze małych łazienek często borykają się z trudnością sprawienia, aby pomieszczenie wyglądało estetycznie. Istnieją jednak sposoby na to, aby i w małej łazience połączyć funkcjonalność z nietuzinkowym wyglądem.

Niewielkich rozmiarów łazienki to standard w polskich mieszkaniach. Najczęściej występują w blokach z wielkiej płyty, ale także nowe budownictwo nie poświęca im aż tak dużej przestrzeni. W pierwszym przypadku najmniejsze z łazienek mogą mieć nawet tylko 4 m2.

Urządzając od podstaw lub remontując łazienkę, warto wpierw stworzyć projekt, który będzie uwzględniał indywidualne potrzeby i możliwości. Uzyskanie bilansu między brakiem efektu „zagracenia” a jednoczenie zagospodarowaniem pomieszczenia tak, aby wszystkie potrzebne przedmioty mogły być swobodnie przechowywane, jest wbrew pozorom możliwe.

Odległości pomiędzy poszczególnymi elementami mebli łazienkowych powinny być jak najmniejsze. Przed umywalką powinno się wydzielić pas wolnej przestrzeni o szerokości co najmniej 70 cm, przed wanną lub prysznicem odpowiednio szerszy. Jeżeli nie posiada się silnej preferencji korzystania z wanny, w wypadku małych łazienek poleca się umieszczenie prysznica narożnego. Dzięki temu zyskuje się dodatkowe miejsce na inne elementy wyposażenia.

 

Gdzie przechowywać potrzebne przedmioty w małej łazience?

 

Dobrym sposobem na zagospodarowanie przestrzeni małej łazienki jest wyposażenie jej w szafki zabudowane. Powinny posiadać jak najwięcej regałów i udogodnień funkcjonalnych, pozwalających na przechowywanie różnych przedmiotów. Dzięki temu pod względem wizualnym przedmioty codziennego użytku i artykuły higieniczne nie będą „zagracały” przestrzeni. Kolejnym rozwiązaniem jest wykorzystanie przestrzeni pod sufitem. Atrakcyjny wydaje się montaż wiszących regałów podsufitowych, dzięki czemu można zyskać więcej miejsca do poruszania się w obrębie łazienki. Istotna staje się armatura łazienkowa. Przestrzeń pod umywalką warto wykorzystać i zagospodarować poprzez instalację regałów, półek lub zamykanej szafki. Warto również pamiętać o wyborze podtynkowego zestawu toalety.

 

Aranżacja małej łazienki – optyka czyni cuda

 

Najlepszy efekt wizualny w małej łazience nadadzą jasne kolory. To właśnie one sprawią, że pomieszczenie będzie wyglądało przejrzyściej, widniej i będzie jawiło się jako większe. Rezultat ten można osiągnąć poprzez jasne gładzie czy płytki ceramiczne. Kolorystyka niedużej łazienki może być nawet nieco kontrastowa, ale nie powinny składać się z więcej, niż trzech kolorów (dwóch głównych i jednego uzupełniającego). Istotne staje oświetlenie – w tym aspekcie warto wybrać miejscowe oświetlenie LED, podkreślający poszczególne części łazienki. Aby nie pomniejszać posiadanej przestrzeni, przy zakupie lustra warto rozważyć produkty z wbudowanym oświetleniem.

Mała łazienka wcale nie musi być zagracona, niewygodna i nieestetyczna. Posiadanie w mieszkaniu małej łazienki oznacza tylko konieczność dodatkowej rozwagi w zakresie planowania wykorzystania przestrzeni. Wykorzystując powyższe rady, można uzyskać pomieszczenie zarówno funkcjonalne, jak i atrakcyjne wizualnie.

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Marek Wiśniewski

Zostaw odpowiedź

Twój adres nie będzie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *