Mieszkania Wilanów Warszawa – Blog

Szkodliwe substancje w mieszkaniu – na co uważać ?

szkodliwe substancje w mieszkaniu

Długo oczekiwany zakończony remont mieszkania lub domu to moment, w którym można wreszcie zacząć cieszyć się nowymi udogodnieniami i wyglądem własnych „czterech ścian”. Czasem jednak na miejsce zadowolenia przychodzi katar, drapanie w gardle i uciążliwe bóle głowy. To znak, że w domu znajdują się szkodliwe dla zdrowia substancje.  

Substancji szkodliwych dla zdrowia szukać należy przede wszystkim pośród materiałów wykończeniowych. „Pod lupę” warto wziąć na wstępie wszelkiego rodzaju farby, lakiery i środki impregnujące. Okładziny podłogowe z PCV często pokryte są niebezpiecznym chlorkiem winylu, który odpowiada za podrażnienie i może wywoływać silne reakcje uczuleniowe. Decydując się z kolei na wyłożenie podłóg naturalnymi deskami, również należy zachować ostrożność. Często bowiem producenci pokrywają je takimi toksycznymi substancjami, jak toluen, benzen czy ksylen. Zawarte w lakierze substancje wpływają na podrażnienie błon śluzowych, mogą wywoływać drapanie w gardle, łzawienie oczu, a nawet trudności z oddychaniem.

Zdarza się także, że wynajęci pracownicy budowlani stosują tanie i niskojakościowe kleje. Zwłaszcza zlecając wytapetowanie danego pomieszczenia, warto wcześniej uzgodnić z podwykonawcami używane do tego celu środki. Wiele tego typu produktów zawiera bowiem szkodliwy dla zdrowia formaldehyd. Uwalniać się on może także z mebli – szaf, krzeseł i stołów wykonanych z płyt wiórowych, łączonych klejem. Formaldehyd jest substancją rakotwórczą, mogącą wywoływać nie tylko podrażnienia, ale także nudności i ostre, permanentne bóle głowy.

 

Jak stworzyć bezpieczne dla zdrowia mieszkanie?

 

Przedstawione powyżej substancje szkodą nie tylko osobom uczulonym, ale każdemu. Tym bardziej niepożądane są, jeśli w domu mieszkają dzieci. Aby uchronić się od nich, zawsze warto kontrolować używane w trakcie remontu środki bądź wybierać je samemu. Skutecznym sposobem wyboru jest sprawdzanie, czy dany produkt posiada certyfikat EU Ecolabel, który wiarygodnie potwierdza ekologiczną i nieszkodliwą recepturę. Również warto wybierać produkty, które uzyskały rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego oraz Atest Higieniczny PZH, których normy są znacznie bardziej restrykcyjne względem amerykańskich, a nawet wielu europejskich.

Oprócz wyboru wysokojakościowych, bezpiecznych środków wykończeniowych, warto przestrzegać również podstawowych zasad w trakcie i po remoncie. Malowanie ścian, tapetowanie lub lakierowanie podłóg (jeśli już jest konieczne), należy przeprowadzać w umiarkowanych lub chłodnych temperaturach. Jakiekolwiek substancje szkodliwe znacznie prędzej uwalniają się w trakcie upałów. Wszystkie czynności należy przeprowadzać przy otwartych oknach, a po skończeniu prac remontowych należy porządnie wywietrzyć mieszkanie – w miarę możliwości nawet przez kilka dni.

Niebezpieczne dla zdrowia substancje wykończeniowe i budowlane występują powszechnie. Odpowiadają za bóle głowy, podrażnienia, stany zapalne, trudności z oddychaniem i gorsze funkcjonowanie układu immunologicznego. Jak jednak widać, istnieją skuteczne sposoby na niemalże całkowite ograniczenie ich stosowania!

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Marek Wiśniewski

Zostaw odpowiedź

Twój adres nie będzie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *