Mieszkania Wilanów Warszawa – Blog

Styl eklektyczny – prawdziwa mieszanka stylów

styl eklektyczny

Śmiało można powiedzieć, że eklektyzm jest wyznacznikiem współczesnych czasów. Styl eklektyczny bazuje bowiem na łączeniu różnych trendów stylistycznych w jedną, współgrającą ze sobą harmonijnie całość. Aranżacja wnętrz w stylu eklektycznym wymaga wyczucia smaków tak, aby mozaika stylistyczna nie zmieniła się w chaos. Na czym polega styl eklektyczny i jakie są jego wyznaczniki?

Eklektyzm zakłada łączenie stylów – dobieranie takich rozwiązań aranżacyjnych, które pasują do siebie mimo tego, że „rodzajowo” mogą pochodzić z ze zgoła innych modeli aranżacyjnych. W stylu eklektycznym mile widziane są rzeźbione, nieraz nawet masywne meble drewniane w towarzystwie szklanych, przezroczystych i nowoczesnych stolików kawowych. Przy pomalowanych na biały kolor regałach na książki, wyjętych wprost ze stylu prowansalskiej, stać mogą tapicerowane pufy stylizowane na modę barokową.

Aranżacja mieszkania w stylu eklektycznych doskonale sprawdzi się dla osób kreatywnych, które uwielbiają wyzwania. Kluczem staje się umiar i dobre wyczucie smaku. Dobierając stylistyczną mozaikę można czerpać rozwiązania z wielu stylów. Z popularnego stylu skandynawskiego warto dobrać łagodne, pastelowe odcienie i minimalistyczne dodatki. Ze stylu rustykalnego dobrze komponować się będą drewniane wykończenia, a z francuskiego wspomniane masywne, zdobione meble. Bardzo istotne jest tło, czyli aranżacja wizualna ścian. Dość uniwersalnym rozwiązaniem będzie czerwona cegła na ścianie (adaptowana wprost ze stylu industrialnego) lub wzmagający kreatywność modny grafit, pasujący niemalże do wszystkiego. Przy odpowiednich proporcjach rustykalna komoda nie będzie wizualnie kłóciła się z umieszczonym na niej nowoczesnym telewizorem i elektrycznym kominkiem nieopodal.

Podstawowe założenia stylu eklektycznego

Elementarną zasadą stylu eklektycznego jest to, że nie ma on sztywnie przewidzianych reguł, a ostateczny efekt wizualny zależy głównie od indywidualnych gustów i wyczucia harmonii.

Pod względem kolorystycznym przeważają jednak kolory jasne, pastelowe i odcienie bieli. Często spotykane w stylu eklektycznym są także łagodne brązy, beże i szarości. Polecanym rozwiązaniem jest wybór dominującego motywu kolorystycznego, a następnie dobranie dwóch lub trzech motywów towarzyszących.

W stylu eklektycznym istotną rolę pełni podłoga i sufit – to dodatkowe powierzchnie, które należy zagospodarować. W przypadku podłogi najczęściej poleca się wybór naturalnych materiałów – drewna lub stylizowanych pasteli. Można zdecydować się także na parkiet w stylu vintage, pełen atrakcyjnych, drobnych niedoskonałości. Zamiast klasycznych gładzi na ścianach mogą znajdować się tynki ozdobne o chropowatej fakturze wywołujące wrażenie, jakoby ściana była wielowiekowa.

styl eklektyczny

Reasumując, styl eklektyczny jest bardzo interesującym rozwiązaniem dla odważnych osób, które gustują w kreatywności i lubią wyzwania. W przeciwieństwie do niemalże gotowych recept na aranżację mieszkania (np. popularnego stylu skandynawskiego), zdecydowanie się na styl eklektyczny to gwarancja oryginalnego i w pełni indywidualnego wystroju wnętrz.

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Marek Wiśniewski

Zostaw odpowiedź

Twój adres nie będzie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *