Mieszkania Wilanów Warszawa – Blog

Mieszkanie pod klucz czy w standardzie deweloperskim?

Mieszkanie pod klucz czy w stanie deweloperskim

Pod klucz czy w stanie deweloperskim? To pytanie, które dłużej lub krócej zadaje sobie każdy, kto decyduje się na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego. Które rozwiązanie jest bardziej opłacalne i które komu można polecić, szczególnie jeśli kupujemy nowe mieszkanie w Warszawie? 

Standard deweloperski mieszkania to powszechnie znane pojęcie. Oznacza lokal oddany do użytku, który charakteryzuje się jedynie podstawowym wykończeniem. Zazwyczaj mamy więc do czynienia ze zrobioną wylewką betonową na podłodze, wyrównanymi i wyszpachlowanymi gładziami ściennymi. Przy oknach zainstalowane są parapety. Nowe mieszkanie w standardzie deweloperskim jest w pełni wyposażone w podstawowe media – instalacje elektryczną, wodno-kanalizacyjną i gazową (choć to zależy od tego, czy w budynku możliwe jest korzystanie z gazu).

Szukając swojego wymarzonego mieszkania z rynku pierwotnego, można dostrzec, że niektórzy deweloperzy proponują klientom także tzw. mieszkanie pod klucz. Zazwyczaj dostępne jest ono w kilku wersjach – podstawowej, rozszerzonej i premium. Nie da się ukryć, że mieszkanie pod klucz ma mnóstwo zalet. Zgodnie z nazwą takiej oferty właściciele otrzymują nieruchomość, do której można się wprowadzić i od razu się nią w pełni cieszyć. W zależności od wybranego wariantu w takiej nieruchomości są już całkowicie wykończone pomieszczenia, stworzone zgodnie z wcześniej opracowanym stylem aranżacyjnym. W droższych wersjach można też liczyć na umeblowanie mieszkania, wszystkie niezbędne zabudowy, jak i te bardziej luksusowe elementy – np. dzieła sztuki zdobiące ściany.

 

Dla kogo będzie lepsze mieszkanie pod klucz, a dla kogo to w standardzie deweloperskim?

Apartament wykończony „pod klucz” ma zawsze ogromną zaletę – właściciel nie musi przejmować się wykonywaniem bądź zlecaniem poszczególnych usług różnym firmom. To z deweloperem ustala szczegóły tego, jak ma wyglądać mieszkanie. Sprzedawca organizuje projektanta i specjalistów od aranżacji. Tym samym odpowiada za jakość wykonywanych prac budowlanych.

Mieszkanie w standardzie deweloperskim naturalnie nie nadaje się do zamieszkania od razu. Na zaplanowanie i wykończenie mieszkania trzeba przeznaczyć dodatkowy czas. Z drugiej strony to rozwiązanie znacznie tańsze, a koszty prac wykończeniowych można rozłożyć w czasie. I choć wszystko zależy od rodzaju projektu oraz firm, z którymi wejdzie się we współpracę, to ostatecznie jednak pomija się marżę dewelopera. Taka opcja daje też na ogół większą możliwość wyboru – zaprojektowania wszystkiego dokładnie tak, jak się chce. Jednak nie brak też ofert developerów współpracujących z pracowniami aranżacji wnętrz w taki sposób, że klient ma bardzo szerokie możliwości aranżacyjne, z czym oczywiście wiążę się często trochę wyższa cena niż w przypadku wyboru z ograniczonego katalogu.

Niewątpliwie mieszkanie pod klucz to rozwiązanie godne polecenia osobom, dla których liczy się przede wszystkim oszczędność czasu, własnego zaangażowania i pełen profesjonalizm. Nie bez powodu najczęściej takie opcje dotyczą luksusowych apartamentowców (choć nie tylko). Z kolei wybór mieszkania w standardzie deweloperskim może być rekomendowany wszystkim tym, którzy z jednej strony szukają oszczędności, z drugiej zaś chcą samemu mieć maksymalny wpływ na to, jak będzie wyglądać wnętrze nieruchomości.

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Marek Wiśniewski

Zostaw odpowiedź

Twój adres nie będzie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *