Mieszkania Wilanów Warszawa – Blog

Ile zapłacimy za usługi remontowe w 2020 roku? Oszacowywanie kosztów

ceny remontu w 2020

Pomimo kryzysu gospodarczego rynek nieruchomości trzyma się jak na razie nieźle. W wielu miastach ceny mieszkań i domów nie spadają. Usługi remontowe w 2020 roku – w zależności od lokalizacji – średnio będą mogły być nieco tańsze, niż w poprzednim roku. Nie oznacza to jednak, że należy spodziewać się wielkiej przeceny. Sprawdzamy, ile średnio należy zapłacić za remont mieszkania w różnych konfiguracjach!

Ceny wykończenia ścian 2020

Jedną z najważniejszych i podstawowych usług remontowych jest aranżacja ścian. Wysokość ponoszonych kosztów zależy od rodzaju, ilości i skomplikowania prac.

Gruntowanie ścian to koszt rzędu 4 – 5 zł / m2. Za naprawę ubytków na ścianach i sufitach, wygładzanie powierzchni i konserwację zapłacimy już ok. 9 – 12 zł m2. Wyższe koszty związane z remontem ścian poniosą właściciele mieszkań, w których mają być skute płytki czy kafelki ścienne. Taka usługa zuboży portfel właścicieli w 2020 roku o 34 – 50 zł / m2. Układanie nowych płytek wycenia się na 50 – 75 zł / m2 (wiele zależy od rodzaju materiału, stąd też wahania cenowe są tak wysokie – ceny różnią się w zależności od wielkości płytek, przygotowania ścian itp.). Stosunkowo tanie są te prace, które właściwie każdy może wykonać – np. standardowe malowanie ścian. W 2020 roku zapłacimy za nie średnio 11,50 zł / m2.

Jeżeli pragniemy zlecić usługę zerwania starych tapet, to należy się liczyć z kosztem oscylującym wokół 6,50 – 9,50 zł/m2 tapety. Można też rozliczać się z wykonawcą na podstawie stawek godzinowych. Wiele zależy od firmy, miejscowości i specyfikacji zlecenia. Tapety nie są w tej chwili szczególnie popularne i z koniecznością ich usuwania na dużą skalę należy liczyć się przede wszystkim kupując mieszkanie, które było remontowane dawno temu.

Panele, parkiet, kafelki – ile kosztuje remont podłogi?

Do kolejnych kosztownych operacji remontowych należy zaliczyć wszystkie czynności związane ze stworzeniem nowej podłogi. Obecnie najbardziej popularnym materiałem wykończeniowym są panele podłogowe z laminatu. Pomijając koszt samego produktu, za tzw. robociznę zapłacimy w tym przypadku ok. 25 – 35 zł / m2. Od czego zależą różnice w cenie? Tańszy jest montaż paneli bezklejowych (na tzw. „klik”), na nieskomplikowanych powierzchniach. Droższe będzie kładzenie paneli z użyciem kleju i w pomieszczeniach o niestandardowych wymiarach oraz kształcie.

Chociaż parkiet najbardziej popularny był w latach 90., to można powiedzieć, że wraca do łask. Cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na nieprzemijające i uniwersalne walory estetyczne. Układanie parkietu na prosto, a więc w najłatwiejszy sposób, to koszt rzędu 58 – 68 zł m2. Fachowiec poda jednak wyższą cenę, jeśli ma do czynienia z montażem jodełkowym lub innym, mniej standardowym.

Łączne orientacyjne koszty za remont mieszkania

Remont łazienki, kuchni, całkowity remont pokojów, to wydatki, które mogą przerosnąć możliwości niejednej rodziny. Jeśli korzystamy ze średniej jakości materiałów wykończeniowych (z tzw. „średniej półki”) w przypadku remontu łazienki możemy zapłacić za nie od 5000 – do 15000 złotych. Prawie drugie tyle trzeba przeznaczyć na usługi remontowe. Podobnie jest w przypadku remontu konkretnego pomieszczenia, zwłaszcza wtedy, gdy pragniemy zainstalować bardziej wymyślne zabudowy z płyt karton-gips i podwieszane sufity.

Koszty remontu nie należą do niskich, jednak z drugiej strony możliwe, że 2020 rok – ze względu na okoliczności gospodarcze – jest dobrą okazją dla osób, które wcześniej zgromadziły na ten cel oszczędności. Jeśli popyt na usługi remontowe będzie niższy, może się to przełożyć na spadające ceny. W tej chwili bolączką jest w wielu miastach brak podaży usług o wysokiej jakości na przyzwoitym poziomie cenowym.

Podstawą do znajdowania oszczędności będzie dokładne sprawdzenie ofert różnych firm remontowych w odniesieniu do średnich cen rynkowych, podanych orientacyjnie powyżej.

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Marek Wiśniewski

Zostaw odpowiedź

Twój adres nie będzie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *