Mieszkania Wilanów Warszawa – Blog

Zakup mieszkania w Warszawie: tylko 75% wydatków, które cię czekają

remont mieszkania w warszawie

Zakup mieszkania w Warszawie to tylko część wydatku na „urządzenie się” w nowym miejscu w stolicy. Udział ceny lokalu może wynosić 75% a nawet tylko 70% całości kosztów, na które musimy się przygotować. Warto wziąć to pod uwagę planując finansowanie inwestycji – przeliczając środki własne i potrzebną kwotę kredytu.

Zakup mieszkania w Warszawie może stanowić ok. 75% całej kwoty, która potrzebna jest nam na „urządzenie się” na tyle, aby swobodnie funkcjonować. Cena remontu i wyposażenia nowego mieszkania w Warszawie może sięgać 20% wartości lokalu. Oczywiście łatwo tę kwotę znacznie przekroczyć bo w zakresie remontowania tak jak w wielu dziedzinach obowiązuje zasada „sky is the limit”. Nawet do 15% wartości mieszkania może kosztować zestaw: miejsce w garażu plus komórka lokatorska. Ten tekst nie powstał po to, aby cię nastraszyć, ale raczej uświadomić, co trzeba wziąć pod uwagę planując zakup mieszkania w Warszawie, aby przejść przez cały proces spokojnie, bez finansowych niespodzianek. Jednocześnie warto pamiętać, że jest to bardzo opłacalna inwestycja w porównaniu z innymi miastami.

Remont mieszkania w Warszawie. Z naciskiem na „w Warszawie”

Jeśli kupujemy lokal na rynku pierwotnym zawsze w budżecie trzeba też założyć remont mieszkania w Warszawie. I używanie określenia „w Warszawie” ma tu niemałe znaczenie. Popyt na usługi remontowe jest stosunkowo duży, a fachowców nie ma na stołecznym rynku tak wielu, jak potrzeba bo spora część z nich remontuje mieszkania za granicą. To powoduje wzrost cen. Według serwisu kalkulatory budowlane (kb.pl) w Warszawie cena położenia najbardziej standardowych płytek (30×30) na płaskiej ścianie wynosi średnio ponad 56 zł za metr kwadratowy i jest najwyższa w całym kraju. Dla płytek mniej typowych cena sięga nawet 75 zł za metr kwadratowy. Jeśli do tego doliczymy zakup glazury łatwo osiągniemy cenę 100 zł za metr przy dość tanich płytkach. Ceny innych usług remontowych też w stolicy są wyższe.

Zakup mieszkania w Warszawie z garażem

Koszt remontu to nie jedyny dodatkowy koszt, oprócz samego kupna mieszkania. Doliczmy cenę garażu lub miejsca postojowego oraz komórki lokatorskiej. Garaże w zależności od dzielnicy będą kosztować nawet do ponad 40 tysięcy złotych, a komórki od 2000 zł za metr do 3000 zł (droższe też się znajdą). W wielu przypadkach jedno miejsce w garażu lub na parkingu nam nie wystarczy – wtedy udział ceny mieszkania w Warszawie w łącznych wydatkach mieszkaniowych dalej się kurczy. Garaże i miejsca parkingowe na Mokotowie czy Woli są stosunkowo drogie. Dużo przyjaźniejsze ceny mają w tym zakresie nowe mieszkania w Warszawie na Bemowie czy Białołęce – tam gdzie ceny gruntów są niższe.

Zakup mieszkania w Warszawie – koszt całkowity

Według opracowania serwisu Bankier.pl na podstawie danych serwisu Otodom.pl, w grudniu 2016 r. średnia cena metra kwadratowego mieszkania na rynku wtórnym w Warszawie wyniosła 8260 zł. Dla metrażu 50 metrów będzie to zatem kwota ponad 412 tys. zł. Wykończenie takiego mieszkania  w Warszawie bez fajerwerków to ok. 80 000 zł.

Policzmy typowe koszty bazując na kuchni…

Sama kuchnia to wydatek minimum kilkunastu tysięcy złotych, a w wersji średniej ponad 20 000 zł. Jeśli chcemy kuchnię z ciekawym projektem i z wysokiej jakości materiałów będzie drożej. Metr bieżący mebli z litego drewna lub fornirowanych zapłacimy ok. 2000 zł za metr bieżący. 5 metrów takiej zabudowy i już mamy 10 000 zł. Ściany i podłoga kuchni o powierzchni kilkunastu metrów pochłoną kolejne kilka tysięcy złotych. Do tego dołóżmy choćby średniej jakości AGD: kuchnię, lodówkę, zmywarkę, ekspres do kawy, mikrofalówkę – wydamy na to łącznie minimum 5000 zł, a przy AGD lepszej jakości łatwo pozbędziemy się kolejnych 10 000 zł. Wydaliśmy zatem już około 25 000 zł nie wchodząc w „szczegóły”, takie jak stół, krzesła, oświetlenie i różne drobiazgi, przydatne w kuchni.  A przecież zostało nam jeszcze wyposażenie łazienki, pokoi, korytarza.

Zobacz naszą najnowszą inwestycję: Wilanów Infinity

Zakup mieszkania w Warszawie – małe podsumowanie

Wnioski? Jeśli przeglądasz nowe mieszkania, planuj inwestycję kompleksowo. Uwzględnij remont mieszkania w Warszawie, zakup miejsca w garażu lub na parkingu oraz komórki lokatorskiej.

Udział ceny mieszkaniu w łącznych wydatkach na nowe miejsce zamieszkania może być nawet mniejszy niż 75% jeśli stosunkowo tani lokal połączymy z droższym remontem i wyposażeniem oraz garażem. Weźmy przykład mieszkania w Warszawie na Bemowie. Jeśli kupimy 50 metrów kwadratowych po 7000 zł, wydamy na mieszkanie 350 000 zł. Dodajmy remont za 100 000 zł, komórkę lokatorską za 15 000 zł i miejsce garażowe za 35 000 zł. Łącznie mamy wydatek 500 000 zł, z czego koszt samego mieszkania to 70%. Warto mieć to na uwadze, kiedy przymierzamy się do pozyskiwania finansowania na nowe mieszkanie.

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Redakcja-bloga

komentarze/yZostaw komentarz

  • Niestety, mieszkania w Warszawie są znacznie droższe niż tutaj, na Pomorzu, jednak mimo wszystko bardzo chciałbym tam mieszkać. Może kiedyś uda mi się spełnić takie małe marzenie.

  • Świetny artykuł. Rzeczywiście zakup, a później remont mieszkania w Warszawie to ciężki orzech do zgryzienia. Kilka lat temu przechodziliśmy przez to z mężem i dalej wydatkom nie ma końca 🙂

Zostaw odpowiedź

Twój adres nie będzie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *