Mieszkania Wilanów Warszawa – Blog

Najlepsze rośliny doniczkowe do Twojego domu

Rośliny doniczkowe do każdego domu

Najlepsze rośliny doniczkowe do domu

Rośliny to atrakcyjny dodatek pasujący do każdego wnętrza. Chociaż cięte kwiaty zyskują stale coraz większą popularność my polecamy zainwestować w rośliny doniczkowe – to się opłaca!
Żywe rośliny doniczkowe mają szereg zalet które warto wziąć pod uwagę zwłaszcza jeśli jest się mieszkańcem dużego miasta. Ich widok nie tylko relaksuje i uspokaja po całym dniu w miejskim biegu ale też pozwala odpocząć oczom po długiej pracy przed monitorem. Rośliny doniczkowe poprawiają parametry powietrza – i nie chodzi nam tylko o to, że są swoistymi filtrami powietrza które pochłaniają zanieczyszczenia i produkują tlen – poza tymi oczywistymi funkcjami dbają o odpowiednią wilgotność i przyjazny mikroklimat w pomieszczeniach.

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze – te rośliny pokonają smog!

Mało kto wie, że poza dwutlenkiem węgla rośliny potrafią pochłaniać także inne, niekorzystne dla nas substancje z powietrza takie jak np. ksylen, amoniak, formaldehydy, benzen czy trichloroetylen. Substancje te są obecne między innymi w dymie tytoniowym, codziennie używanej przez nas chemii domowej, spalinach. W dużych ilościach mogą powodować bóle głowy, nudności, obrzęk płuc i krtani. Niestety, codziennie jesteśmy wystawiani na działanie tych substancji co z kolei może mieć działanie kancerogenne (rakotwórcze). Nasz dom powinien być miejscem w którym odpoczywa nie tylko nasza dusza ale także i organizm. Poniżej znajdziesz listę roślin które wg NASA najlepiej oczyszczają powietrze.

rośliny doniczkowe trujące dla zwierząt domowych

Pamiętaj, że niektóre rośliny doniczkowe są trujące i podgryzane przez dzieci lub zwierzęta domowe (np. koty) mogą im zaszkodzić.

Rośliny bezpieczne dla dzieci i zwierząt domowych

 • Daktylowiec niski (Phoenix roebelenii)
 • Palma Areka (Dypsis Lutescens)
 • Nefrolepis Wyniosły (paproć) (Nephrolepis exaltata)
 • Nefrolepis obliterata (paproć)
 • Zielistka Sternberga, Zielistka Czubata (Chlorophytum comosum)
 • Gerbera Jamesona (Gerbera jamesonii)
 • Liriope Szafirkowata (Liriope muskari)
 • Rapis Wyniosły (Rhapis excelsa)
 • Chryzantema Wielokwiatowa (Chrysanthemum morifolium)

 

Trzeba pamiętać, że pomimo dobroczynnego wpływu na jakość powietrza, z niektórymi roślinami powinniśmy szczególnie uważać jeśli mamy dzieci lub zwierzęta domowe które mogłyby podgryzać rośliny.

 

Rośliny trujące lub takie których spożycie może być niebezpieczne dla dzieci i zwierząt domowych:

 • Figowiec Benjamina (Ficus Benjamina) – trujący mleczny sok w liściach, spożycie może wywołać wymioty, bóle brzucha, silną reakcję alergiczną
 • Aglaonema (Aglaonema Schott) – wszystkie części rośliny silnie trujące, spożycie może wywołać ostre zapalenie układu pokarmowego, arytmię i zaburzenia układu nerwowego
 • Epipremnum złociste (Epipremnum aureum) – działa drażniąco na układ pokarmowy
 • Anturium Andreego, kitnia (Anthurium) – działa silnie drażniąco na układ pokarmowy, może uszkadzać nerki, powodować silną reakcję alergiczną, działa proteolitycznie
 • Dracena Wonna (Dracaena fragrans) – trująca, działa drażniąco na układ pokarmowy, może wywoływać biegunki, wymioty i bóle brzucha
 • Dracena Odwrócona (Dracaena reflexa) – objawy zatrucia podobne jak w przypadku draceny wonnej
 • Bluszcz Pospolity (Hedera helix)– działanie drażniące na błony śluzowe układu pokarmowego, halucynacje, zatrzymanie oddechu i podrażnienia skóry
 • Sansewieria Gwinejska, wężownica (Sansevieria trifasciata) – może wywoływać niekorzystne reakcje ze strony układu pokarmowego
 • Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) – silnie trujący, może wywoływać ostre podrażnienia układu pokarmowego, zaburzenia rytmu serca

 

Rośliny doniczkowe produkujące tlen nocą są idealne do sypialni

Wszyscy wiemy, że rośliny w procesie fotosyntezy produkują tlen ale wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że proces ten jest zatrzymany nocą gdy rośliny nie mają dostępu do promieni słonecznych. Wówczas rośliny pobierają tlen – ale nie wszystkie.
Niektóre gatunki produkują tlen także nocą i warto je postawić w sypialni.

Rośliny do sypialni produkujące tlen nocą

Rośliny w sypialni działają nie tylko kojąco i relaksująco. Odpowiednio dobrane będą produkowały tlen także nocą podnosząc jakość snu.

Rośliny do sypialni które produkują tlen nocą to:

 • Gerbera
 • Papirus
 • Storczyki (min. orchidea)
 • Szlumbergera, kaktus bożego narodzenia, grudnik (Schlumbergera)
 • Kaktus wielkanocny (Hatiora gaertneri) – posiada kolce i może działać drażniąco na skórę
 • Filodendron (trujący)
 • Aloes (Aloe arborescens) (trujący dla zwierząt)
 • Sansewieria (Sansevieria trifasciata) (trująca)
 • Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) (trujący)
 • Grubosz Dzewiasty (Crassula arborescens) (trujący)

Miejski ogródek w kuchni – świeże zioła na wyciągnięcie ręki

świeże zioła w kuchni

Świeże zioła w kuchni to idealne rozwiązanie dla każdego wirtuoza smaków! Możesz je dodawać do potraw, modnych fit-koktajli, drinków, herbat czy wypieków.

Uprawa roślin może być relaksującym i dającym dużo satysfakcji zajęciem. Wyobraź sobie, że Twoja kuchnia zawsze pięknie pachnie miętą, oregano lub bazylią a Ty w każdej chwili możesz skubnąć świeże listki i dodać je do potraw, drinków, herbat lub koktajli. Świeże zioła dostarczają niesamowitych bodźców naszym kubeczkom smakowym ale także mają szereg dobroczynnych właściwości. Olejki eteryczne w nich zawarte regulują procesy trawienne. Zioła na parapecie lub w mini szklarni domowej będą wyglądały zjawiskowo i z pewnością zainspirują Cię do podróży kulinarnych.

krzew z papryczkami w doniczce

Krzewy i drzewka owocowe/warzywne to intrygująca i praktyczna dekoracja każdego wnętrza

Niektórzy idą o krok dalej – krzewy czy drzewka owocowe/warzywne to rozwiązanie dla osób bardziej cierpliwych ponieważ na pierwsze „plony” trzeba chwilę poczekać. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, owoce w soczystych barwach pięknie odcinają się na tle zielonych liści tworząc nietuzinkową scenerię.

Roślinne trendy które podbijają świat i mieszkania!

Na koniec szczypta inspiracji które być może zechcesz wdrożyć w swoim mieszkaniu.

terrarium w kuli i las w słoiku trendy

Las w słoiku i terrarium z sukulentami w kuli to najnowsze trendy które nie wymagają wiele przestrzeni i czasu a wyglądają stylowo!

Las w słoiku lub terrarium w kuli – już samo ich komponowanie a później obserwowanie jak się rozwijają daje olbrzymią frajdę. Lasy w słoiku podbijają serca internautów.

green wall - ściana roślin

Green wall czyli roślinna ściana – tu tropikalna aranżacja w łazience. (Dept of Energy Solar Decathlon/flickr)

green wall / living wall – na zdjęciu zlokalizowana w łazience – będzie pochłaniała wilgoć. Warto pamiętać aby dostosować roślinność do warunków panujących w danym pomieszczeniu. Rośliny tropikalne będą czuły się w takich warunkach idealnie, wiele z nich nie wymaga także dużego nasłonecznienia – chociaż my zalecamy by w pomieszczeniach pozbawionych dostępu do światła zastosować specjalną świetlówkę roślinną która nie tylko wydobędzie i podkreśli strukturę zielonej ściany ale także sprawi, że rośliny będą lepiej rosły.

paludarium tropikalne

Paludarium czyli własny kawałek dżungli tropikalnej. Autor: J.Downs

Paludarium – to własny wycinek jungli. Przeniesie Cie w zupełnie inny świat lub przypomni egzotyczne wakacje.

Zielone DIY – zioła w plastikowych butelkach z recyclingu? Kwiaty w jutowym worku? Własnoręcznie wykonane doniczki z odlewanego gipsu? Tu ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia. My za to gwarantujemy spersonalizowany i unikalny styl oraz dużo radości tworzenia!

rosiczka - roślina mięsożerna

Ciekawym hobby jest hodowla roslin mięsożernych.

Rośliny mięsożerne – ciekawe ale wymagające systematyczności hobby.

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Marek Wiśniewski

komentarzZostaw komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres nie będzie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *