Mieszkania Wilanów Warszawa – Blog

Co należy przemyśleć ubiegając się o kredyt hipoteczny?

Uzyskanie kredytu hipotecznego należy potraktować jak dość trudny do realizacji projekt. Trzeba się do niego dobrze przygotować, mierzyć siły na zamiary, a także, o czym wiele osób zapomina – dobrze wyliczyć zapotrzebowanie. Jeśli pracujemy i zarabiamy, dostać kredyt hipoteczny to niekoniecznie najtrudniejsze zadanie. Wybrać i dostać odpowiedni kredyt – to już znacznie trudniejsze.

Tak jak w wielu zadaniach, jednym z najtrudniejszych etapów pozyskania kredytu hipotecznego jest planowanie i koordynacja działań. Od czego zacząć?

Ubiegasz się o kredyt hipoteczny? Przemyśl swoją przyszłość

Uzyskanie kredytu hipotecznego i rozpoczęcie jego spłacania to wydarzenie, które bardzo silnie wpłynie na naszą przyszłość. I nie chodzi tu wyłącznie o obciążenie budżetu ratą. Kredyt wpłynie na naszą płynność finansową, postrzeganie przez banki, pozycję na rynku pracy, zwiększenie stresu i co by nie mówić, pewne zmniejszenie elastyczności – choćby w negocjacjach z pracodawcami, jeśli mają świadomość, że spłacamy kredyt hipoteczny.

Załóżmy, że mieszkamy w stolicy. Tu mieszkania mają wysokie ceny i jeśli brak nam własnych środków, kwota kredytu może być duża. Zanim weźmiemy kredyt hipoteczny na nowe mieszkanie w Warszawie, warto odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

  • Czy w najbliższych latach będę mieszkać w pojedynkę czy też założę rodzinę?
  • Czy zamierzam pracować w tym samym mieście przez dłuższy okres czasu?
  • Czy czekają mnie jakieś wydatki oprócz zakupu mieszkania, na które konieczny będzie kredyt?
  • Czy liczę się z tym, że wyjadę z Warszawy i mieszkanie będę komuś wynajmować?

Dlaczego odpowiedzi na te pytania są tak ważne?

Po pierwsze, gdy uzyskamy kredyt hipoteczny zmieni się nasza zdolność kredytowa. Jeśli zatem zamierzasz wziąć kredyt na rozwój zawodowy lub edukację – np. drogi kurs lub studia, możesz go nie dostać, bo twoja zdolność znacząco spadnie. Dlatego odpowiedz sobie czy wolisz się rozwijać i zarabiać więcej za rok, kosztem wynajmowania mieszkania, czy też odwrotnie: wolisz pozostać zawodowo w tym samym miejscu lub rozwijać się bez żadnych kredytów, ale mieszkać „na swoim”.

Zdecyduj, czego potrzebujesz

Po drugie: planowanie przyszłości w kategoriach życia rodzinnego oraz zawodowego pozwoli ci odpowiedzieć sobie na pytanie, czy potrzebujesz dużego, czy małego mieszkania. A zatem: dużego czy mniejszego kredytu. Jeśli kupisz teraz mieszkanie jednopokojowe, a za dwa lata będziesz mieszkać z partnerką lub partnerem i urodzi wam się dziecko, konieczne będzie poświęcanie energii, czasu i pieniędzy na zmianę mieszkania. Jeśli jest bardzo duża szansa, że zmienisz pracę i wyjedziesz, nawet czasowo to zaplanuj, co w tym czasie będzie działo się z mieszkaniem. Nie chodzi o to, aby go nie kupować. Warto za to przemyśleć, jakie mieszkanie da ci najlepszy zysk w przypadku wynajmowania go komuś oraz gdzie powinno być zlokalizowane, aby uzyskać jak najwyższą kwotę za wynajem w stosunku do ceny zakupu. A to wszystko znów wpływa na wysokość kredytu, o który będziesz się ubiegać.

Zanim weźmiesz kredyt hipoteczny ustal plan finansowy

Wszystkie powyższe rozważania powinny być dla ciebie podstawą swoistego osobistego planu finansowego. Np.: czekają cię wydatki edukacyjne, zdrowotne lub choćby zakup samochodu? Masz pewną kwotę, którą zamierzałeś wpłacić na mieszkanie, aby zmniejszyć kredyt? Weź pod uwagę, że jeśli pozbędziesz się tej gotówki i zaciągniesz kredyt hipoteczny możesz nie dostać potem kredytu na samochód czy edukację. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem będzie użycie gotówki do sfinansowania innych wydatków niż mieszkanie, a na cele mieszkaniowe lepiej wziąć nieco większy kredyt. Dlaczego? Po pierwsze nie zablokuje to twoich pozamieszkaniowych zakupów lub wydatków. A po drugie, kredyt mieszkaniowy jest rozłożony na lata (nie odczujesz znaczącej zwyżki raty) i ma niższe oprocentowanie niż choćby kredyt na zakup auta.

A zatem: zanim zaczniesz gromadzić dokumenty i szukać kredytu – przemyśl najbliższą przyszłość.

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Redakcja-bloga

Zostaw odpowiedź

Twój adres nie będzie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *