Mieszkania Bemowo Warszawa – Blog

Żyrandole, lampy, plafony – wskazówki do aranżacji

oświetlenie w mieszkaniu

Oświetlenie to jeden z najistotniejszych aspektów udanej aranżacji wnętrz. Dobierając rodzaj oświetlania należy wziąć pod uwagę przeznaczenie pomieszczenia, jego wielkość i stopień widności. Warto dobierać oświetlenia również pod kątem dominującego, obranego stylu aranżacyjnego. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Przygotowując się do rozplanowania oświetlenia w mieszkaniu wpierw trzeba zadecydować, ile górnych punktów świetlnych jest potrzebna do stworzenia dobrej atmosfery w danym pomieszczeniu. Jeśli pokój znajduje się od strony północnej lub zachodniej i nie ma zbyt dużych okien, warto zastanowić się nad większą liczbą lamp.

W przypadku dużych pomieszczeń, np. salonu, warto rozważyć instalację żyrandolu. Chociaż dla wielu kojarzyć się on może ze stylem glamour lub pokrewnym, w rzeczywistości na rynku istnieje bardzo wiele modernistycznych, futurystycznych lub nawet industrialnych żyrandoli. Zaletą zdecydowania się na żyrandol jest fakt, że doskonale oświetla pomieszczenie dzięki szerokiemu kątowi padania światła, zawdzięczanego przez wielość zainstalowanych w nim żarówek.

 

Lampy industrialne i nowoczesne

lampy i oświetlenie w mieszkaniu

Coraz większą popularnością cieszą się lampy industrialne. Cechuje się charakterystyczny styl i tworzywa, z których są wykonane – zwykle metale lub inne, które je przypominają. Lampy industrialne mogą przybierać nieco skandynawską formę, ze szklanym kloszem, który odsłania źródło światła, czy też bardziej fantazyjną, przypominające latarnię, figury geometryczne i wiele innych. Odrębnym rodzajem industrialnego oświetlenia są tzw. żarówki Edisona, gwarantujące delikatne, rozproszone światło i nietuzinkowy wygląd.

Jednym z rodzajów lamp górnych, które doskonale przypadną do gustu każdemu miłośnikowi modernistycznych stylów, są plafony. Świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach stylizowanych tak, aby zachować jak najwięcej przestrzeni. Dzięki płaskiemu kształtowi ani fizycznie, ani optycznie nie zmniejszają pomieszczenia. Najpopularniejsze oświetlenia tego typu mają okrągłe boki, ale występują też lampy kwadratowe lub w kształcie rombu czy trapezu.

Do modnych obecnie lamp z pewnością zaliczyć należy nowoczesne lampy z naturalnych materiałów. Często posiadają drewniane lub papierowe klosze, w których Polacy gustują coraz częściej. Są idealne do stworzenia ciepłej, rodzinnej atmosfery wewnątrz mieszkania. Innym ich atutem jest cena – zwłaszcza urządzenia z papierowymi kloszami będą znacznie tańsze względem przedstawionych wcześniej żyrandoli czy plafonów. Z drugiej strony wybór też ma pewne wady – lampy takie są znacznie bardziej wrażliwe na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, łatwiej będą się kurzyły i będą bardziej podatne na zabrudzenia.

Wybierając górne oświetlenie do mieszkania trzeba jednak przede wszystkim kierować się własnymi, indywidualnymi gustami. Pamiętając o zachowaniu proporcji pomiędzy liczbą i wielkością oświetlenia a gabarytami danego pomieszczenia, aranżacja pod względem powinna być przyjemna i bardzo prosta.

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Marek Wiśniewski

Zostaw odpowiedź

Twój adres nie będzie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *