Mieszkania Bemowo Warszawa – Blog

PORADNIK: zakup nieruchomości na rynku pierwotnym

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym

Planujesz zakup nieruchomości na rynku pierwotnym?

Decydując się na zakup mieszkania musimy odpowiedzieć sobie na wiele pytań. Jednym z istotniejszych, jest zakup nieruchomości na rynku pierwotnym lub wtórnym. Kupno mieszkania od dewelopera ma wiele zalet ale warto zastosować się do kilku wskazówek.

Bezpieczny zakup mieszkania na rynku pierwotnym

Od 2012 roku zakup mieszkania od dewelopera nie wiąże się już z tak dużym ryzykiem utraty kapitału a to za sprawą ustawy deweloperskiej. Narzuca ona na dewelopera między innymi: sporządzenie prospektu informacyjnego na temat danej inwestycji, obowiązek udzielenia informacji na temat sytuacji prawno-finansowej firmy oraz przedsięwzięcia deweloperskiego. Poza zwiększeniem przejrzystości transakcji. Dodatkowym zabezpieczeniem środków jest otwarty rachunek powierniczy oraz umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego. Wszystko to ma zabezpieczyć interesy nabywcy mieszkania, ale warto też samemu sprawdzić wiarygodność dewelopera którego inwestycją jesteśmy zainteresowani.

Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie na rynku pierwotnym?

Poza wspomnianą wiarygodnością dewelopera warto zwrócić uwagę na aspekty związane z konkretną inwestycją.  Rozważając zakup nieruchomości na rynku pierwotnym musimy wziąć pod uwagę jej lokalizację, a także to, jak okolica w której zechcemy mieszkać będzie rozwijała się w przyszłości.
Najważniejszą informacją jest plan zagospodarowania przestrzennego lub studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Z tych dokumentów dowiemy się między innymi jak będzie wyglądać infrastruktura drogowa wokół naszego miejsca zamieszkania, czy nie są planowane inwestycje które będą negatywnie w przyszłości wpływały na komfort mieszkania np. przepompownie ścieków, obwodnice, linie wysokiego napięcia itp. Czy tereny zielone zlokalizowane wokół naszego przyszłego miejsca zamieszkania zostaną zachowane?
Kolejnym ważnym dokumentem jest plan zagospodarowania i zabudowy osiedla. Dowiemy się dzięki niemu, między innymi gdzie zlokalizowane będą obiekty i lokale usługowe, place zabaw a także, inne bloki – które mogą być w tej chwili nie ujęte np. w wizualizacji osiedla.

Poza zapoznaniem się z planami zagospodarowania warto zwrócić uwagę na już istniejącą infrastrukturę i otoczenie. Czy miejsce w którym chcemy zamieszkać jest dobrze skomunikowane z resztą miasta? Czy znajdują się tu ważne dla nas obiekty kulturalne, handlowe i usługowe? Tu warto wspomnieć nowe mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji na Bemowie.

zakup nieruchomości na rynku pierwotnym, jak wygląda odbiór u dewelopera?

Podczas odbioru mieszkania od dewelopera może przydać Ci się ekierka, mała poziomica czy np. ładowarka do telefonu. Za ich pomocą sprawdzisz pion, poziomy, kąty proste i stan instalacji elektrycznej

Odbiór mieszkania od dewelopera

Odbiór mieszkania od dewelopera możemy przeprowadzić sami bądź w obecności wynajętego inspektora. Odbierając mieszkanie przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę czy wszystkie zapisy umowy zostały spełnione – warto je sobie wypisać w punktach w formie checklisty. Nie tylko doda nam to pewności, że nic nie pominęliśmy ale także usprawni sam proces odbioru mieszkania.
Aspekty które koniecznie powinna taka lista uwzględnić to:

 1. Zgodność metrażu mieszkania z umową
 2. Pion mieszkania
 3. Proste ściany i podłogi – czy nie posiadają nierówności. Zaniepokoić powinny nas też wszystkie plamy wilgoci.
 4. Szczelność drzwi i okien
 5. Doprowadzenie instalacji elektrycznej i teletechnicznej
 6. Poprowadzenie wentylacji
 7. Poprowadzenie kanalizacji
 8. Wykończenie – czasami zdarza się, że elementy takie jak futryny, panele, parapety, okna noszą ślady zadrapań lub innych uszkodzeń mechanicznych
 9. Stan parkingu i balkonu
 10. Parapety zewnętrzne

Jakie zalety ma zakup nieruchomości na rynku pierwotnym?

 •  łatwość przystosowania mieszkania do naszych potrzeb
 • łatwość aranżacji nowego mieszkania
 • nowoczesne rozwiązania, materiały, projekt i wygląd.
 • niższe koszty inwestycji
 • niższe koszty eksploatacji mieszkania (lepsze docieplenie, niższy fundusz remontowy itp.)

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

 

 

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Marek Wiśniewski

Zostaw odpowiedź

Twój adres nie będzie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *