Mieszkania Wilanów Warszawa – Blog

Wystrój wnętrz w japońskim stylu – efektownie i wcale nie tak drogo

mieszkanie w japońskim stylu

Urządzanie mieszkania w japońskim stylu to godna rozważenia alternatywa wobec stylów mieszanych, prowansalskich czy niezwykle popularnego stylu skandynawskiego. Orientalny styl japoński kładzie nacisk na harmonię i minimalizm, dzięki czemu po uzyskaniu kilku informacji każdy w stosunkowo prosty sposób jest w stanie zaaranżować mieszkanie w taki sposób.

 

Wystrój wnętrz w japońskim stylu – charakterystyczne elementy

 

Estetyka japońska jest specyficzna, ale coraz częściej odnajduje aprobatę w różnych zakątkach świata. W zakresie wystroju wnętrz styl japoński cechuje się harmonią kolorów, które wpływają pozytywnie i uspokajająco na domowników. Japończycy uwielbiają bowiem kolory stonowane, gładko przechodzące jeden w drugi, tworzące efekt całości. Do najczęściej występujących barw w stylu japońskim zaliczyć należy beże, grafity, odcienie bieli, wiśni i czekolady. Spotkać się można także z odcieniami szarości oraz z stłumionymi zieleniami. Zastanawiając się, jak urządzić mieszkanie w stylu japońskim, warto przede wszystkim pamiętać o tym, by dobierać chłodne, a nie ciepłe kolory.

 

Istotnym elementem wystroju wnętrz w japońskim stylu jest natura. Przyrodnicze inspiracje mogą występować albo na przykładzie charakterystycznych dzieł sztuki, nawiązujących do kultury japońskiej, albo poprzez prawdziwe rośliny kojarzone z państwem kwitnącej wiśni. Ważny jest także dobór oświetlenia – urządzając mieszkanie w stylu japońskim powinniśmy zrezygnować z oświetlenia sufitowego, zastępując je lampami podłogowymi, stojącymi, światłami kierunkowymi, a dla perfekcyjnego klimatu – ozdobnymi świecami (tradycyjnych lub elektrycznymi).

 

Wystrój wnętrz w stylu japońskim – minimalizm i gustowna prostota

 

Mimo że za najbardziej niskobudżetowy styl wystroju wnętrz wciąż uchodzi skandynawski minimalizm, to jednak styl japoński, jak widać na powyższych przykładach, wcale nie musi się wiązać z dużymi kosztami. Minimalizm japońskiego stylu akcentuje potrzebę nie posiadania tego, co nie jest naprawdę potrzebne.

Pomieszczenia urządzone po japońsku nie powinny być przepełnione zbędnymi akcesoriami. Ogromną popularnością w Japonii cieszą się drzwi rozsuwane (jap. fusuma), dzięki którym można zaoszczędzić w mieszkaniu dodatkową przestrzeń, a ta dla omawianego stylu jest niezwykle istotna – przestrzeń w stylu japońskim jest element aranżacji samym w sobie zgodnie z filozofią Feng Shui.

Można powiedzieć, że styl japoński to w pewnym sensie „gustowna prostota”. Świadczyć o tym może także specjalny rodzaj tynku ozdobnego, używanego do wystroju wnętrz w tym stylu – tynku japońskiego. Ściany pokryte tym ozdobnym tynkiem przypominają wizualnie i dotykowo… tkaninę. Ten prosty sposób niedrogo doda każdemu pomieszczeniu magii Dalekiego Wschodu.

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Marek Wiśniewski

Zostaw odpowiedź

Twój adres nie będzie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *