Mieszkania Wilanów Warszawa – Blog

Jak wybrać drzwi antywłamaniowe? (Cz .2)

W pierwszej części artykułu o wyborze drzwi antywłamaniowych pisaliśmy o znaczeniu solidnej ościeżnicy, zamka i rygli. W drugiej części o zawiasach i zabezpieczeniu przed przecięciem skrzydła drzwi.

 

Solidne zawiasy – zwróć na to uwagę

Złodziejowi nie udało się pokonać zamka? Będzie szukał kolejnego słabego punktu w twoich drzwiach. Doświadczony rabuś skieruje wzrok na zawiasy. W dobrych drzwiach antywłamaniowych konstrukcja zawiasów musi uniemożliwiać manewr jaki wykonasz np. z prostymi drzwiami wewnętrznymi w domu: zdjęcie drzwi z futryny poprzez ich podważenie. Złodziej może te zawiasy zniszczyć, np. przecinając. Ale jeśli dobrze wybierzesz drzwi, czeka go tu kolejna przykra niespodzianka. Bolce w drzwiach blokujące możliwość łatwego wyjęcia drzwi z ościeżnicy po zniszczeniu zawiasów. Dodatkowym utrudnieniem dla włamywacza jest metalowy próg pod drzwiami. Uniemożliwi podłożenie dźwigni i unoszenie skrzydła. W przeciwieństwie do drewnianego progu nie da się łatwo wyżłobić.
Już widzisz zapewne jak złodziej forsujący twoje super drzwi się spocił i zaczyna się mocno denerwować. Doświadczony rabuś będzie jednak szukał kolejnych możliwości.

 

Wzmocniona konstrukcja chroni przez przecięciem

Zdesperowany złodziej może podjąć próbę przecięcia drzwi. Trudniej mu to zrobić w bloku wielorodzinnym bo taka operacja wymaga już hałasowania, użycia ciężkich narzędzi, a także, co ważne, zostawia widoczny dla osób postronnych ślad zniszczenia na skrzydle. Gdy złodziej będzie plądrował mieszkanie, każdy przechodzący obok człowiek może się zorientować, że trwa włamanie i zawiadomić policję lub wezwać inną pomoc. Aby uniemożliwić przecięcie drzwi, powinny być w nich metalowe elementy zespolone w kratownicę. Najlepiej jeśli są to solidne pręty z hartowanej stali, rozmieszczone gęsto w skrzydle. Rozwiązaniem, które doprowadzi złodzieja do największej frustracji będą obracające się pręty. Po przyłożeniu do nich ostrza pręt zamiast czekać spokojnie na przepiłowanie, będzie się obracał pod ostrzem. Aby jeszcze bardziej utrudnić cięcie, na mocnych drzwiach antywłamaniowych stosuje się solidną blachę, często nawet o grubości powyżej 2 milimetrów.

 

Nie tylko drzwi wejściowe…

Nawet jeśli twoje drzwi wejściowe są zaporą nie do przejścia, musisz pamiętać, ze wiele włamań odbywa się przez drzwi balkonowe, zwłaszcza jeśli są dostępne na niskich kondygnacjach. Dlatego musisz zadbać też o zabezpieczenie wejścia przez balkon. Ale o tym, w jednym z kolejnych tekstów.

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Redakcja-bloga

komentarzZostaw komentarz

  • Uwaga z zawiasami w punkt. Nieraz widuje naprawdę pancerne drzwi, które mają tak liche zawiasy, że nie do końca rozumiem co autor miał na myśli… Poza tym – oprócz drzwi – okna. Spora część włamań odbywa się właśnie przez nie, więc nie wolno zaniedbywać i tego aspektu.

Zostaw odpowiedź

Twój adres nie będzie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *