Mieszkania Wilanów Warszawa – Blog

Wskazówki dotyczące planowania małych kuchni

Jak urządzić małą kuchnię

Każde mieszkanie, niezależnie od tego jak małe, potrzebuje kuchni. Jeśli ogranicza nas metraż zadanie polegające na funkcjonalnej i estetycznej organizacji tego pomieszczenia nie należy do najprostszych. Jak urządzić małą kuchnie, aby dobrze nam służyła?

Myśl w kategoriach wysokości

Jeśli chcesz zaplanować małą kuchnię, pamiętaj, że nie masz zbyt wiele miejsca na szerokość. Dlatego postaw na wysokości! Szafki kuchenne, które są zestrojone z sufitem pomieszczenia, optycznie powiększają je i oferują dużo miejsca do przechowywania.

Do wyboru jest wiele różnych wysokości szafek i wiele opcji zaplanowania ich rozłożenia, aby jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń. Przykładowo, dwie małe szafki ścienne można umieścić jedna nad drugą. Jeśli dodatkowo są one wyposażone w szklane drzwi i oświetlenie, optycznie powiększają pomieszczenie i sprawiają, że kuchnia wydaje się jasna i przyjazna. Dodatkowo będziesz mieć wszystko pod ręką!

 

Umiejscowienie zmywarki do naczyń

Teraz pewnie zastanawiasz się, dlaczego miałbyś planować miejsce na zmywarkę w kuchni, która już jest zdecydowanie za mała. To proste: zmywarka zajmuje trochę miejsca na kuchennym blacie, ale pomyśl, ile miejsca zajmują brudne naczynia. Potrzebujesz przestrzeni na blacie do pracy, a nie do zbierania naczyń. Najmniejsze zmywarki mają zaledwie 45 cm szerokości i to wystarczy przy niedużej liczbie domowników.

Najlepsze rozwiązania do małej kuchni opierają się przede wszystkim na najlepszym wykorzystaniu całej dostępnej przestrzeni, co nie znaczy, że musimy rezygnować z funkcjonalności. Możesz także zdecydować się na zakupu urządzenia o funkcjach zmywarki i kuchenki elektrycznej. Taki sprzęt znacznie poprawi ergonomie mniejszych kuchni.

 

Kształt litery L

Kuchnia do małego mieszkania często nie zapewnia dużego pola manewru, jeśli chodzi o zaplanowanie kształtu, ale aranżacja w kształcie litery „L” lub kuchnia narożną, umożliwia pomieszczenie wszystkiego i zapewnienie wystarczającego miejsca na gotowanie, krojenie warzyw i pieczenie. Idealnie byłoby, gdyby trzy najważniejsze obszary kuchni – chłodzenie, gotowanie i zmywanie – były zaplanowane blisko siebie, aby zaoszczędzić niepotrzebnego chodzenia. Umiejętne wyposażenie małej kuchni to klucz do sukcesu.

 

Zasada 60 cm

Bez względu na to, jak mała jest Twoja kuchnia, jedna zasada mówi, że na blat roboczy zawsze należy przeznaczyć 60 cm. Potrzebujesz tej przestrzeni, aby móc postawić deskę do krojenia i wygodnie kroić. Odpowiednie meble do małej kuchni powinny to ułatwić. Najlepiej, gdy powierzchnia robocza znajduje się pomiędzy zlewem a miejscem do gotowania.

 

Wybierz urządzenia do zabudowy

Zawsze wybieraj urządzenia elektryczne w wersji do zabudowania. To rozumie się samo przez się w przypadku zmywarki i piekarnika. Ale czy wiesz, że możesz również kupić mikrofalówkę lub w pełni automatyczny ekspres do kawy jako urządzenie do zabudowy? To pozwoli Ci zaoszczędzić miejsce, które możesz wykorzystać jako przestrzeń blatu. W przypadku małych urządzeń zastanów się, czy naprawdę ich potrzebujesz. Opiekacze, krajalnice do chleba i tostery mogą nie być często używane i będą po prostu zajmować cenne miejsce na blacie.

 

Szafki kuchenne z wysuwanymi półkami

Szafki z szufladami zamiast drzwi oferują niewiarygodną ilość miejsca do przechowywania. Dzięki dostępności z obu stron, jednym uchwytem można dosięgnąć wszystkich przyborów kuchennych. Są one dostępne jako klasyczne szafki wiszące lub jako szafki dolne z pełnym wysuwem prowadnic lub szufladami wewnętrznymi.

 

Skuteczne sposoby na optyczne powiększenie kuchni

 

  • Błyszczące i lakierowane fronty – wysoki połysk odbijają światło i nadaje kuchni świeższy wygląd. Odbicie sprawia, że kuchnia wydaje się większa i bardziej otwarta.
  • Jasne kolory biel, krem lub inne jasne odcienie sprawiają, że kuchnia wygląda na bardziej przestronną. Ciemne kolory tylko sprawiają, że pomieszczenie wydaje się niepotrzebnie ciasne. Dotyczy to również koloru ścian i podłóg w kuchni.
  • Szafki kuchenne bez uchwytów – obejdź się bez uchwytów na szafkach i wybierz kuchnię z bezuchwytowymi frontami. W ten sposób wizualnie powiększysz wielkość kuchni.
  • Brak ozdób – im bardziej elegancko i schludnie wygląda Twoja kuchnia, tym będziesz mieć więcej miejsca na bardziej potrzebne elementy. Bez ozdobnych detali, Twoja mała kuchnia będzie wyglądała na bardziej przestronną.

 

Powyższe wskazówki z pewnością ułatwią Ci wyposażenie małej kuchni i zadbanie o jej najważniejsze funkcje. Nawet Twoja mała kuchnia może stać się wielka, jeśli będzie dobrze Ci służyć i spełniać wszystkie potrzeby. Przeczytaj też jak zaaranżować małą łazienkę.

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Dor aranżacje

Zostaw odpowiedź

Twój adres nie będzie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *