Mieszkania Wilanów Warszawa – Blog

Wnętrze w stylu rustykalnym, czyli dlaczego warto sobie pozwolić na odrobinę staroświeckości?

urządzanie mieszkania w stylu rystykalnym

Styl rustykalny jest ciepły, przytulny i nieco „staroświecki”, ale dzięki temu też tak niepowtarzalny. Bynajmniej nie musi być kojarzony z upiornymi meblościankami z minionej epoki – może prezentować przede wszystkim spokój i domową sielskość. W jaki sposób urządzić mieszkanie lub dom w tym stylu?

Styl rustykalny to prawdziwe uosobienie natury. Z tego powodu jedną z najważniejszych rzeczy staje się kolorystyka. Warto postawić na stonowane, naturalne odcienie (żywiołowe kontrasty będą całkowitym zaprzeczeniem tego stylu). Przeplatająca się biel, kość słoniowa, beże, a także odcienie naturalnego brązu to najbardziej sprawdzone pomysły. Dodatki można dobierać w kolorystykach głębokiej, szarej zieleni czy wyblakłego błękitu. Dobrze komponują się także delikatne, stonowane fiolety, charakterystyczne także dla stylu prowansalskiego.

 

Drewno, drewno i jeszcze raz drewno

Aranżacja domu lub mieszkania w stylu rustykalnym nie może obejść się bez licznych elementów drewnianych. Warto rozważyć drewniane ozdoby ścienne i zabudowania, najlepiej stworzone z celowo postarzanego drewna. Bardzo ważne są podłogi, które również powinny być drewniane (stylizowane parkiety lub panele), gdyż inny rodzaj podłóg, np. kafle, znacznie zaburzą całokształt. Oprócz tego warto zdecydować się na drewniane okna i rozważyć inwestycję w drewniane belki pod sufitem.

Chociaż w stylu rustykalnym pojęcie „zbyt dużo drewna” nie istnieje, warto także wyposażyć pomieszczenia także w elementy metalowe, żeliwne, ceramiczne lub kamienne. Surowce te doskonale komponują się z drewnem i wspólnie czynią pomieszczenie spokojniejszym, bardziej domowym i przede wszystkim bardzo naturalnym. Materiałami, których bezwzględnie należy unikać, są wszelkiego rodzaju tworzywa sztuczne i plastiki.

urządzanie mieszkania w stylu rystykalnym

Meble i dodatki w stylu rustykalnym

W przypadku mebli doskonale sprawdzają się motywy naturalne, np. kwiatowe. Obite materiałem w tego typu wzory kanapa i fotele świetnie wpasują się w wykreowane otoczenie. Styl rustykalny nie jest stylem, który akcentuje minimalizm w zakresie przestrzeni. Wobec tego większy stolik na kawę w salonie, dodatkowe komody i drewniane kredensy są jak najbardziej wskazane. Unikać należy jednak mebli zbyt masywnych – choć mogą nawet zajmować dużo przestrzeni, to jednak wizualnie powinny kojarzyć się z delikatnością.

Ważne są także dodatki, które stanowią zwieńczenie całości. Wiklinowe kosze, naczynia z gliny, ozdobne lampy naftowe i różne nieco „staroświeckie” ozdoby na półkach dodadzą klimatu zgodnego z przeznaczeniem. Pożądane w tym stylu są także lekkie, lniane zasłony i wełniane dywany.

Znając powyższe zalecenia i charakterystykę stylu rustykalnego, stworzenie takiej ciekawej aranżacji wcale nie powinno być trudno. Dodatkową zaletą jest fakt, że nie jest to styl zbyt kosztowny, przez co staje się dostępny niemalże dla każdego. Każdy, kto preferuje spokojny, klimatyczny, przytulny i może nawet nieco „zagracony” dom, z pewnością pokocha styl rustykalny.

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Marek Wiśniewski

Zostaw odpowiedź

Twój adres nie będzie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *