Mieszkania Bemowo Warszawa – Blog

W jakiej kolejności wykończać mieszkanie? Wykończanie mieszkania krok po kroku

wykańczanie mieszkania kolejność

Wykończanie mieszkania możemy podzielić na pięć etapów, których przestrzeganie zapobiegnie przed ewentualnymi szkodami (np. w postaci zabrudzeń świeżo pomalowanych ścian). Chociaż „filmowo” niektórzy mieliby zapewne ochotę wejść do mieszkania i prędko wykończać mieszkanie improwizując, zapewniamy, że trzymanie się przedstawionej poniżej kolejności będzie znacznie skuteczniejsze!

Wykończanie mieszkania – etapy i kluczowe zachowanie kolejności

Wykończanie mieszkania to czynność, którą robimy albo otrzymawszy nowe mieszkanie od dewelopera, albo po zdecydowaniu się na gruntowny remont mieszkania, zwykle włącznie z wymianą podłóg. Posiadamy wizję finalnego wyglądu i już cieszymy się, że będziemy mogli mieszkać w tak zaplanowanych „czterech ścianach”. Jednak wszystko dopiero przed nami – wykończanie mieszkania to etap, któremu warto poświęcić dodatkową uwagę.

Najważniejszą zasadą, która powinna przyświecać każdemu, kto dokonuje wykończania mieszkania, jest konieczność zachowania właściwej kolejności. Co należy wykonać na początku?

Pierwszym etapem są wszelkie zmiany konstrukcyjne, budowlane i instalacyjne, które wymagają gruntownej zmiany architektury wnętrz. Burzenie ścian działowych i budowa nowych należą do najbardziej wymagających czynności w tym etapie. Jeśli uznamy to za potrzebne, to na tym etapie dokonujemy zmian w instalacji elektrycznej, która związana jest z kuciem tynków i ponownym ich kładzeniem. Relokację wyjść hydraulicznych również dokonamy na tym etapie, jeżeli pragniemy, przykładowo, umieścić umywalkę w łazience w innym miejscu, niż przewidział to deweloper.

Drugi etap wykończania mieszkania skupia się na powierzchniach płaskich – wyrównywaniu ścian, zabudowy i podłogi. W tym momencie należy położyć gładzie ścienne, a na końcu zadbać o odpowiednie przewietrzenie mieszkania celem wysuszenia wszystkich powierzchni. W tak przygotowanym apartamencie można położyć płytki, panele, gresy i kafelki, czyli kolokwialnie mówiąc – zrobić podłogę. To etap trzeci. Czwartym będzie malowanie ścian, kładzenie tapet lub tynków ozdobnych (np. strukturalnych lub japońskich, przypominających usytuowaną na ścianie tkaninę). Pamiętajmy, że malowanie powinniśmy przeprowadzić przynajmniej dwuwarstwowo, a w przypadku ciemnych kolorów (wszelkie brązy, granaty itp.) nawet czterokrotnie. Czynności te zapobiegną prześwitywaniu jaśniejszego koloru spod farby po wyschnięciu. Ostatnim krokiem jest montaż wszelkich mebli, organizacja zabudowy, podłączenia urządzeń elektrycznych i hydraulicznych.

Wykończanie mieszkania – podsumowanie

Wykańczając mieszkanie powinniśmy zachować szczególną ostrożność w planowaniu konkretnych terminów, a do pracy postarać się zatrudnić jak najlepszą ekipę budowlano-remontową. Konieczne jest zachowanie powyższej kolejności, gdyż w innym przypadku czekać nas będą znaczne utrudnienia – np. zabrudzenia na świeżo pomalowanych ścianach spowodowane pracą przy kafelkach.

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Marek Wiśniewski

Zostaw odpowiedź

Twój adres nie będzie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *