Mieszkania Wilanów Warszawa – Blog

Sprzątanie po remoncie – jaką chemię wybrać i do czego?

sprzątanie po remoncie

Remont to w każdym przypadku zespół wielu czynności, które pozostawiają po sobie różne zabrudzenia. Nie liczy się tylko ich wyczyszczenie, ale przede wszystkim sposób, w jaki doprowadzi się dom lub mieszkanie do ponownego ładu. Niektóre środki mogą być szkodliwe dla zdrowia, dlatego tym bardziej należy zwrócić uwagę na wybór odpowiedniej chemii.

Mając na celu zapewnienie bezpieczeństwa, już na wstępie warto pamiętać o nadrzędnej zasadzie: na początku sprzątnie należy zacząć „na sucho”. W przeciwnym razie pyły i kurze łatwo zamienią się w błoto. Oznaczałoby to konieczność jeszcze większego sprzątania. Najgorsza jest jednak sytuacja, w której specyficzny brud chemiczny (np. pozostałości po chemii) zacząłby się wiązać i mieszać z innymi substancjami. Z powyższych powodów na początku warto zabrać się za przeczyszczenie elementów wiszących (np. góry szafek, lamp) oraz dokładne odkurzanie pomieszczenia po remoncie. Warto wyposażyć się w hipoalergiczny odkurzacz z dobrym filtrem, zatrzymującym drobnoustroje. W przypadku bardzo dużych zanieczyszczeń po remoncie konieczne może być wypożyczenie odkurzacza przemysłowego. W zależności od stopnia zabrudzeń warto rozważyć założenie półmaski filtrującej.

 

Naturalne środki do sprzątania po remoncie

sprzątanie po remoncie

Współcześnie można wybierać spośród setek różnych środków do czyszczenia. Kampanie marketingowe tysięcy firm przyczyniły się do tego, że pokutuje dziś przekonanie, jakoby sprzątać można było tylko chemią specjalistyczną. W tym zakresie warto rozróżnić dwie sytuacje.

Po remoncie na niektórych przedmiotach lub meblach mogą zostać trudno usuwalne pozostałości. Dotyczy to głównie klejów i farb. W niektórych przypadkach faktycznie konieczne może być użycie rozpuszczalnika lub innego silnego preparatu chemicznego. Wówczas należy zwrócić uwagę na skład  takiego produktu oraz porównać go z innymi. Należy też pamiętać, że inny produkt do czyszczenia będzie miał zastosowanie do delikatnego drewna, a inne do kamiennej posadzki.

Zdecydowaną większość zanieczyszczeń można jednak bez trudu usunąć domowymi sposobami. Doskonałym przykładem będą zabrudzenia po farbach wodorozcieńczalnych, a także ślady po pyłach i innych materiałach. Największym sprzymierzeńcem stanie się wówczas klasyczny roztwór octu. Ocet z wodą, najczęściej w proporcji jeden do dziesięciu (ilość octu można zwiększyć w przypadku trudniej usuwalnych zabrudzeń), można zastosować do powierzchni lakierowanych, kamiennych i ceramicznych. Idealnie sprawdzi się przy czyszczeniu baterii kuchennej lub łazienkowej. Poradzi sobie z nawet najbardziej „wżartym” pyłem i doprowadzi do baterię do blasku. Do roztworu octowego warto dodać odrobinę soku z cytryny lub limonki, a opcjonalnie trochę ulubionych, świeżych ziół. Dzięki temu po czyszczeniu w pomieszczeniu panować będzie niebanalny, naturalny aromat.

Sprzątanie za pomocą wody z octem może być przez niektórych oceniane sceptycznie. Wystarczy jednak samemu sprawdzić ten sposób, aby przekonać się o jego magicznych właściwościach i wysokiej skuteczności. W przypadku cięższych zabrudzeń można także wybierać spośród gotowych środków, które zostały stworzone z bezpiecznych, naturalnych składników.

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Marek Wiśniewski

Zostaw odpowiedź

Twój adres nie będzie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *