Mieszkania Wilanów Warszawa – Blog

Segment czy mieszkanie? – wybierz najlepszą opcję dla siebie

Kupno nieruchomości wiąże się z odpowiedziami na wiele pytań, z wątpliwościami i wnikliwymi rozważaniami. Wiele osób zastanawia się, co wybrać: segment czy mieszkanie? W tekście pokazujemy za i przeciw dla obu opcji. W Warszawie, jeśli chodzi o segmenty Wilanów, Białołęka i Wawer to absolutni liderzy. Choć z każdym rokiem coraz trudniej o nowe oferty developerów, ponieważ drożeją działki. Często mieszkanie będzie lepszym wyborem z uwagi na małe rozmiary działek w segmentach.

Zalety i wady mieszkań i segmentów

Każda nieruchomość ma swoje wady i zalety. Wybór tej odpowiedniej zależy od możliwości finansowych, ale również od indywidualnych potrzeb i oczekiwań przyszłego właściciela. W podjęciu decyzji często warto zastosować metodą rozważania za i przeciw. Oto lista zalet mieszkań:

 • Mieszkanie w bloku to duża wygoda. Nie trzeba za bardzo przejmować się kwestiami, takimi jak na przykład odśnieżanie, naprawa dachu. Za tego typu sprawy odpowiada administracja.
 • Koszty związane z mediami są niższe – oczywiście przy tym samym stylu życia i tej samej liczbie użytkowników lokalu. Trzeba też przyjąć, że będzie to prawda o ile rachunki w domu wielorodzinnym są rozliczane indywidualnie, a nie przez podział równy na wszystkich mieszkańców (np. kosztów ogrzewania). W starych blokach i spółdzielniach nadal zdarzają się niezbyt sprawiedliwe sposoby dzielenia kosztów.
 • Nie trzeba dbać o posesję – chodzi tutaj głównie o sprawy związane z ogrodem. W większości mieszkań w bloku ogrodu po prostu nie ma, znika więc także obowiązek w postaci dbania o kawałek własnej ziemi.
 • Różnorodność – ofert mieszkań w blokach jest niezwykle dużo – zarówno na rynku pierwotnym (stan developerski) jak i wtórnym. Dlatego łatwiej znaleźć dokładnie to, czego szukamy.

 

Mieszkanie w bloku to również wady, o których należy wspomnieć:

 • Brak przydomowego ogródka – oczywiście można zakupić mieszkanie, które mieści się na parterze i ma własny ogródek. Jednak wybór jest bardzo ograniczony, a metraż ogrodu zwykle bardzo mały. Brak też prywatności w takim ogródku, ponieważ spoglądają na nas lokatorzy z wyższych pięter.
 • Większa liczba sąsiadów – w segmencie, na ogół mamy dwóch sąsiadów. W przypadku bloków, w najgorszym przypadku mogą przenikać do nas bezpośrednio przez ścianę, sufit i podłogę dźwięki nawet z 5 mieszkań – sąsiedzi z boków, z góry, z dołu a także z tylnej ściany, jeśli mamy mieszkanie jednostronne.
 • Wspólne przestrzenie, na których wygląd i utrzymanie nie mamy bezpośredniego wpływu.

Biorąc pod uwagę powyższe, kupując mieszkanie w bloku warto zwracać uwagę na wykończenie i zagospodarowanie części wspólnych (jeśli są słabi wykonane, szybko ulegną zniszczeniu i nasze mieszkanie w takim bloku nie będzie wyglądać zbyt prestiżowo).

 

Zalety mieszkania w segmencie to:

 • Własny kawałek ziemi – czyli możliwość stworzenia pięknego ogrodu, który jednocześnie będzie dodatkową przestrzenią do spędzania czasu. Warto jednak zauważyć, że obecnie wiele segmentów ma działki o wielkości iście symbolicznej. Nie brak ofert, gdzie całkowita działki jest mniejsza niż 120 m.kw. – a to oznacza, że nasz ogródek będzie mikroskopijny i niewiele lepszy niż zagospodarowany zielenią balkon w bloku.
 • Większa szansa na ciszę i spokój – mowa tutaj przede wszystkim o mniejszej liczbie sąsiadów, co daje większe poczucie komfortu. Oczywiście jeśli sąsiad ćwiczy godzinami na perkusji może nie być już tak pięknie.

Co wybrać segment czy mieszkanie?

Wady segmentów:

 • Kwestie związane z otoczeniem – mieszkając w domku w segmencie trzeba liczyć się z tym, iż o ogródek i podjazd należy odpowiednio zadbać. Wiąże się to z odśnieżaniem, sprzątaniem i pielęgnacją przestrzeni wokół domu.
 • Ograniczone możliwości związane z lokalizacją – segmenty powstają zazwyczaj na obrzeżach miast. Dla osób, które są ekstrawertykami może okazać się to niemałym problemem.

 

Pozostaje jeszcze jedna opcja: domek jednorodzinny. Zalety i wady są podobne, jak w przypadku segmentu. Jeśli zastanawiasz się, co będzie lepsze dom czy segment, musisz wiedzieć, że dom wolnostojący to jeszcze korzystniejsza opcja. Domek jednorodzinny to większa powierzchnia niż ten w zabudowie szeregowej, również ogród ma większą powierzchnię a sąsiedzi są nieco dalej. To ważne dla tych, którzy szukają sposobu na relaks jedynie we własnym albo rodzinnym towarzystwie.

W Warszawie, w wielu dzielnicach nie ma dużego wyboru segmentów. Na pewno trudno o nie w centrum, a stosunkowo niewielka oferta jest na Woli, Bemowie i Ursynowie. Jeśli chodzi o dzielnice, w których łatwiej znaleźć segmenty Wilanów, Białołęka i Wawer to topowe lokalizacje – zabudowa jest tam luźniejsza, a działki jeszcze jakiś czas temu były tańsze.

 

 

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Marek Wiśniewski

Zostaw odpowiedź

Twój adres nie będzie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *