Mieszkania Wilanów Warszawa – Blog

Salon i kuchnia w jednym? Przekonaj się, że to możliwe!

Aneks kuchenny czy oddzielna kuchnia?

Nieważne czy aneks kuchenny z salonem to kwestia wymuszona poprzez metraż mieszkania czy też Twoja chęć ”bycia w dwóch miejscach naraz”. Tego typu rozwiązanie może być zrealizowane w doskonały sposób – sprawdź jak zaaranżować salon z aneksem.

Model PMP, czyli jak myśl zamienić w czyn

Przed realizacją myśli, jaką jest stworzenie aneksu kuchennego w pokoju, warto zastosować się do trzech prostych podpowiedzi, które w skrócie określić można jako PMP. Pod tą tajemniczą nazwą mieszczą się: projekt, metraż, podział. Poniżej znajdziesz krótkie omówienie.

Projekt – zapewne masz już pewną wizję tego, jak będzie wyglądać nowe pomieszczenie. Koniecznie zajmij się jednak dokładnym rozplanowaniem przestrzeni. Możesz poprosić o to profesjonalistę lub samodzielnie przenieść pomysł do programu komputerowego. Zabieg ten pozwoli m.in. sprawdzić, czy wszystkie meble zmieszczą się.

Metraż – W przypadku aranżacji aneksu kuchennego z salonem trzeba dysponować odpowiednią powierzchnią. Samo wstawienie niezbędnych mebli to nie wszystko, gdyż po pomieszczeniu trzeba swobodnie się poruszać, nawet (a może zwłaszcza) gdy zaprosimy gości. Sugeruje się, że pomieszczenia z zaaranżowanymi aneksami kuchennymi muszą liczyć minimalnie 18-20 m².

Podział – Najczęściej wykorzystywanym stosunkiem ”część kuchenna kontra część salonowa” jest 1/3 lub 1/4, którą to zajmuje aneks. Obszar pomieszczenia przeznaczony na relaks czy spożywanie posiłku zwykle wymaga nieco większego metrażu – wyjątkiem jest sytuacja, kiedy to uwielbiasz gotować i nie odczuwasz braku przestrzeni wypoczynkowej.

Jak urządzić aneks kuchenny w nowym mieszkaniu?

Kilka prostych zasad wystarczy

Aranżacja aneksu kuchennego z salonem jest tak samo prostym, co trudnym zadaniem. Po pierwsze tworząc projekt, musisz pamiętać o własnej wygodzie; z drugiej zaś strony nie dać się ponieść fantazji, która doprowadzi do dysharmonii pomiędzy częścią salonowa oraz kuchenną. Istotne jest, by każdy, kto wchodzi do wnętrza, nie miał wątpliwości, w jakim miejscu się znajduje. Wobec tego:

Wydziel strefy – niech kuchnia będzie kuchnią, a salon, salonem. W celu sprytnego połączenia obu stref możesz pomyśleć o postawieniu stołu lub wyspy w miejscu, w którym kończy się aneks. Nie dość, że będzie to dobre miejsce do spożywania posiłku, to także poprawi walory wizualne – odda ideę.

Pomaluj ściany – brzmi to jak oczywista oczywistość jednak barwy, jakie wykorzystasz w pomieszczeniu, wpływają na ogólny odbiór wnętrza. Przykładowo, jeżeli zależy Ci na wyróżnieniu aneksu i tym samym dodatkowym wydzieleniu tej strefy – postaw na intensywne barwy. Jeżeli pragniesz, by część salonu zaadaptowana na aneks stanowiła tło, pomyśl o białej ścianie i meblach w tym samym kolorze.

(Nie)szalej z dodatkami – Niewielkie przestrzenie mają to do siebie, że nadmiar dodatków przytłacza i powoduje zbędny chaos. W przypadku aranżacji aneksu kuchennego ryzyko to jest niezwykle duże, gdyż gotowanie wymaga aktywnego użycia mnóstwa przedmiotów. Innymi słowy: im mniej dodatków, tym lepiej.

Przemyśl styl – Jeżeli salon z aneksem jest mniejszy niż 18 m², sugerujemy, by część kuchenna zaopatrzona była raczej w mnóstwo zamykanych szafek, które nie prezentują sprzętu kuchennego i utensiliów. Salon zaś pięknie zaprezentuje się w stylu minimalistycznym – loftowy stolik czy skandynawska kanapa będzie strzałem w dziesiątkę!

 

Salon z aneksem kuchennym ma być przede wszystkim funkcjonalny. Nie mniej ważne jest, by zaspokajał Twoje potrzeby i gusta! Pamiętaj, że sztab specjalistów zawsze czeka w gotowości i pomoże Ci stworzyć wnętrze idealne bez względu na Twoje motywacje!

Przeczytaj też – „Kuchnia skrojona na miarę Twoich potrzeb„.

 

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Marek Wiśniewski

Zostaw odpowiedź

Twój adres nie będzie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *