Mieszkania Wilanów Warszawa – Blog

Prostota i elegancja, czyli urządzamy mieszkanie w stylu Bauhaus

deweloper warszawa

Bauhaus to znany prąd w XX-wiecznej sztuce, ale także niezwykle ciekawy styl w aranżacji wnętrz. Podobnie jak w sztuce, zgodnie z manifestem Teoria i zasady organizacyjne Bauhausu, styl ten ma być promienny, lekki i „nie obciążony kłamliwymi fasadami”. Mało kto wie, że to właśnie z Bauhaus wyrosły takie style, jak industrialny i minimalistyczny, a także ich późniejsze odmiany.

Urządzając mieszkanie w stylu Bauhaus, trzeba pamiętać o trzech czynnikach: przestrzeni, zieleni i dużej ilości światła. Przeszklone ściany z widokiem na ogród, w przypadku urządzania domu, sprawdzą się tutaj doskonale, ale także w mieszkaniu można osiągnąć świetne rezultaty. Koniecznością są odsłonięte okna, ograniczenie dodatków i ozdób do prawie maksymalnego minimum, „Mniej znaczy lepiej” to wbrew pozorom wcale nie motto minimalizmu, lecz pierwotne hasło Bauhaus! Aby poszerzyć przestrzeń, należy postawić na raczej jasne kolory, które mogą być przebijane kontrastami barw żółtych, niebieskich czy seledynowych. Ważne jest także zainstalowanie kilku luster, które skutecznie optycznie powiększą przestrzeń. Miejsca nieopodal okien lub balkonów i rogi pomieszczeń należy zagospodarować zielenią.

Styl Bauhaus – geometria i przedmioty użytkowe

Dobrze dopasowane do siebie przedmioty użytkowe – kanapy, sofy, stoły, pufy, regały,– w stylu Bauhaus odgrywają kluczową i w zasadzie samodzielną rolę. Styl ten nie toleruje zbędnych gadżetów, ozdób, obrazów i bibelotów, wypełniających regały i przyścienne komody. Dobierając meble, należy zwrócić szczególną uwagę na ich kształt. Najlepiej sprawdzą się meble geometryczne. Połyskujące stoły warto przeplatać np. matowymi krzesłami – tego typu wariacje dotyczące faktury w Bauhaus są bardzo mile widziane. Przedmioty powinny cechować się funkcjonalnością, prostotą i elegancją. Charakterystyczne, oszczędne i skórzano-stalowe krzesła typu petit Comfort (LC-2), które pojawiły się już w latach 20. XX wieku, wciąż idealnie wypełniają przestrzeń we wnętrzach Bauhaus, czyniąc przestrzeń bardziej elegancką, by nie powiedzieć – delikatnie biurową. Niemniej jednak, warto także poszukać jeszcze bardziej geometrycznych wariancji takich, jak np. słynne, nieco industrialne, regały w kształcie litery „Z”.

mieszkania warszawa

Adaptacja elementów Bauhaus i łączenie wielu styli

Bauhaus to jeden z tych stylów w aranżacji wnętrz, które można swobodnie łączyć z innymi. Artystyczne, geometryczne fascynacje Bauhaus doskonale odnajdą się w otoczeniu stylu skandynawskiego, który wszak, jak wspomnieliśmy, poniekąd wyrastał z Bauhaus. Cechą wspólną obydwu stylów z pewnością będzie zamiłowanie do dużej przestrzeni. Wprowadzenie elementów drewnianych, naturalnych, charakterystycznych dla stylu skandywskiego, pozwoli ożywić każde pomieszczenie i nadać mu naturalności.

Bez względu na to, czy pragniemy urządzać mieszkanie w „czystym” Bauhauss, czy też w stylach mieszany, doświadczenie to z pewnością pozwoli nieco magicznie cofnąć się w czasie. Styl ten doskonale sprawdzi się dla osób, które preferują oryginalne, artystyczne otoczenie, które nie ma w sobie pretensjonalnego przepychu.

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Marek Wiśniewski

Zostaw odpowiedź

Twój adres nie będzie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *