Mieszkania Wilanów Warszawa – Blog

Jak wyposażyć nowe mieszkanie, aby oszczędzać energię?

Jak oszczędzać energię w nowym mieszkaniu

Staramy się być coraz bardziej przyjaźni naturze. Oszczędzanie prądu w domu wpisuje się świetnie w ten trend. Jak wyposażyć nowe mieszkanie, aby było ono jak najbardziej energooszczędne?

Oszczędzanie energii w domu zaczynamy od podstaw. Najpierw zajmijmy się oświetleniem.

Jakie oświetlenie jest energooszczędne?

Jak oszczędzać energię w nowym mieszkaniuOdpowiedź na powyższe pytanie jest dość złożona i rozważmy parę czynników. Po pierwsze oświetlenie energooszczędne to takie, które… jest używane wtedy, gdy jest faktycznie potrzebne. Dlatego jedną z podstawowych czynności przy planowaniu energooszczędnego mieszkania jest dobór oświetlenia do potrzeb i zastosowanie dzielonych wyłączników dla źródeł światła.

Na czym to polega? Np. w łazience powinien być osobny włącznik do silnego oświetlenia przy lustrze i górnej lampy. W salonie połączonym z kuchnią warto podzielić oświetlenie na strefy, które można rozświetlać osobno. Gdy nie ma potrzeby, nie warto oświetlać całej powierzchni. W korytarzach i na klatkach schodowych w mieszkaniach dwupoziomowych obowiązkowe będą niezależne wyłączniki pozwalające zapalić światło na początku drogi i zgasić je na drugim końcu.

Oszczędzanie energii w kuchni

jak meblować małe nowe mieszkania WarszawaPo pierwsze w kuchni zaplanuj dobrze rozstawienie AGD. Jeden z najmniej rozsądnych pomysłów w tym zakresie to umieszczenie lodówki w sąsiedztwie źródeł ciepła – np. blisko kuchni albo grzejników. Tak ustawiona lodówka będzie potrzebować więcej energii, aby schłodzić swoje wnętrze. Po drugie – zwracaj uwagę na klasy energochłonności urządzeń, czyli zmywarki i lodówki. Zwłaszcza jeśli kupujesz dobrej jakości sprzęt, który ma ci docelowo posłużyć przez długi czas. Po trzecie: jeśli masz taką możliwość, zainstaluj kuchnię na gaz. Jest to rozwiązanie postrzegane czasem jako mniej komfortowe niż kuchnia elektryczna, ale jest też bardziej energooszczędne.

Energia to nie tylko prąd

Nowe mieszkanie, które ma być energooszczędne powinno nie tylko pozwalać zmniejszać ilość zużywanego prądu, ale także ciepła. A zatem wykorzystaj maksymalnie grzejniki gdy nadejdą chłody. Zasada numer jeden: nie zasłaniaj ich. A zatem jeśli kupujesz nowe mieszkanie i planujesz jego umeblowanie, działaj tak, aby grzejniki nie były zasłonięte przez np. łóżko czy szafę.

Ciepło będzie się wtedy kumulowało w tych zakamarkach zamiast ogrzewać całą powierzchnię mieszkania. Na zimę warto przewidzieć krótkie zasłony w oknach, które także nie będą zasłaniać grzejników umieszczonych pod parapetami. Oczywiście nie dotyczy to osób, które w nowym mieszkaniu postanowiły zainstalować żaluzje lub rolety.

Foto: ky0ncheng – Flickr.com

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Marek Wiśniewski

Zostaw odpowiedź

Twój adres nie będzie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *