Mieszkania Wilanów Warszawa – Blog

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem?

zabezpieczanie mieszkania przed włamaniem

Zbliża się sezon urlopowy. Nikt nie chciałby spotkać się z sytuacją, w której po powrocie zastanie mieszkanie ograbione z cennego dobytku. Wbrew pozorom, zgodnie ze statystykami Komendy Głównej Policji, w Polsce więcej włamań ma miejsce do mieszkań, niż do domów. Jak odpowiednio zabezpieczyć mieszkanie?

Bezpieczne mieszkanie – od czego zacząć?

Zabezpieczanie mieszkania zaczyna się od samego wejścia, czyli od drzwi. To właśnie ten element powinien być wyjątkowo odporny na niepożądane działania. Zdecydowanie poleca się zakup specjalnych drzwi antywłamaniowych. W Polsce klasyfikowane są one w sześciu kategoriach wytrzymałościowych – im wyższa klasa drzwi, tym większe prawdopodobieństwo, że nigdy nie zostaną sforsowane.

Podobna reguła dotyczy okien antywłamaniowych, klasyfikowanych w siedmiu kategoriach. Kompletny zestaw tego typu okien jest jednak bardzo dużym wydatkiem, a montaż ich, jeśli nie urządza się mieszkania od podstaw, może być trudnym wyzwaniem. Z pomocą przychodzą mało estetyczne, lecz efektywne kraty na okna lub nowoczesne rolety antywłamaniowe. Posiadając zwykłej klasy okna, warto rozważyć instalacje wewnętrznych okuć, które znacznie utrudnią włamywaczom podważenie ramy lub zawiasów. W ofercie sklepów z zabezpieczeniami znaleźć można także klamki zabezpieczeniowe, zamykane od wewnątrz na klucz.

zabezpieczanie mieszkania przed włamaniem

Kompletne zabezpieczenie mieszkania – czujki alarmowe, czynnik ludzki i ubezpieczenia

Po zabezpieczeniu kluczowych elementów mieszkania, jakimi są okna i drzwi, warto rozważyć instalację przynajmniej prostego systemu alarmowego. System taki powinien składać się z czujek ruchu, rejestrujących zmiany w swoim polu widzenia. Wyróżnić można m.in. czujki dualne, laserowe lub emitujące promieniowanie podczerwone.

Położenie czujek alarmowych powinno być wybrane w taki sposób, aby ich kąt widzenia obejmował zasięgiem okna i drzwi, czyli miejsca, przez które może dostać się złodziej. Alarm, który włączyłby się w sytuacji wykrycia niepożądanego ruchu, powinien skutecznie odstraszyć większość włamywaczy.

Niemniej istotnym elementem zabezpieczenia mieszkania okazuje się czynnik ludzki. Zdecydowana większość „profesjonalnych” złodziei przez dłuższy czas obserwuje dane mieszkanie przed wykonaniem jakichkolwiek działań. Dobre  relacje z sąsiadami mogą okazać się kluczowe – przed dłuższym wyjazdem warto poprosić ich o doglądanie do mieszkania, odsłanianie rolet, zapalanie światła na jakiś czas i sprzątania ulotek spod drzwi.

Ostatecznie pewną formą zminimalizowania ewentualnych strat jest wybór polisy ubezpieczeniowej od włamania i kradzieży. Za relatywnie niewielką opłatę miesięczną w przypadku zaistnienia powyższych sytuacji wszelkie szkody, do wskazanej w umowie kwocie, pokryte będą przez ubezpieczyciela.

Podsumowując, zabezpieczenie mieszkania, zwłaszcza usytuowanego na parterze, współcześnie jest swoistym obowiązkiem. Niektóre elementy zabezpieczeń mogą być droższe, np. specjalne okna i drzwi, ale ich zakup znacznie zminimalizuje szanse na jakiekolwiek włamanie. Przydatny okazuje się dobry system alarmowy i jak zawsze nieocenione są relacje z sąsiadami.

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Marek Wiśniewski

Zostaw odpowiedź

Twój adres nie będzie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *