Mieszkania Bemowo Warszawa – Blog

Jak wybrać rośliny do nowego mieszkania? Łatwe w utrzymaniu, piękne i zdrowe

rośliny do mieszkania

Domowe rośliny, kwiaty doniczkowe, spełniają wiele ważnych funkcji, a znane są ludzkości od wieków. Korzystanie z domowych roślin znacznie upowszechniło się w XIX wieku. Obecnie mamy niemalże nieograniczony wybór w zakresie tego, jaką roślinę wybrać do uprawy w domu. Oprócz roślin ozdobnych, typowo estetycznych, warto zakupić kilka ziół lub innych roślin doniczkowych, które mają niezwykle pozytywny wpływ na zdrowie domowników. Doskonałym tego przykładem są figowce, skrzydłokwiaty lub aloesy.

Rośliny do domu – zarys historyczny

Domowe rośliny początkowo pełniły funkcje przede wszystkim zdrowotną – w domach bowiem hodowano te gatunki roślin, które były bezpośrednio przydatne człowiekowi i które wymagały do wzrostu cieplejszych temperatur. Oprócz uprawiania ziół, goździków, mirtu czy też rozmarynu lekarskiego, w domach prędko zagościły rośliny ozdobne, które miały nie tylko gwarantować lepszy komfort przebywania w pomieszczeniu, ale ukazywać innym wyższą klasę społeczną mieszkańców domostwa. W antyku kwiaty i rośliny ozdobne gościły masowo na dworach patrycjuszowskich i cesarskich, stanowiąc popularną już ozdobę.

Uprawa roślin doniczkowych, zarówno ozdobnych, jak i tych o zastosowaniu medycznym, stała się znacznie popularniejsza w XIX wieku wśród mieszczaństwa. Obecnie kwiaty i rośliny domowe możemy nabyć bez większych trudności w każdej kwiaciarni, a ich wybór wydaje się prawie że nieograniczony.

Rośliny domowe, które warto posiadać dla zdrowia

Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniej rośliny, możemy zdecydować się na kilka wariantów. Niezwykle dużą popularnością cieszą się rośliny, których obecność w mieszkaniu lub domu ma pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Do tej grupy zaliczymy m.in. sansewierię lub figowce, które pochłaniają toksyczny formaldehyd zawarty w dymie tytoniowym, niektórych dywanach i tworzywach sztucznych, zroślichę, pochłaniającą szkodliwy amoniak, nefrolepisy i inne rodzaje paproci, które prócz produkcji tlenu jonizują ujemnie powietrze, rośliny skrzydłokwiatu, zwanego nie bez powodu „zielonymi oczyszczalniami”, a także ładnie prezentujące się zioła – lawenda, tymianek lub wspominany już rozmaryn. Bardzo prostym w uprawie okazuje się aloes, którego liście można wykorzystać do zrobienia własnych produktów do pielęgnacji ciała lub zdrowych naparów.

Zielona estetyka – przykłady roślin uatrakcyjniających wygląd domu

Rośliny pełnią bardzo istotną funkcję przy aranżacji wnętrz, wzbogacając i dodając życia każdemu pomieszczeniu. Do uniwersalnych domowych roślin doniczkowych należy np. drzewko pomarańczowe lub cytrynowe, wydzielające atrakcyjny zapach. Dobrą propozycją mogą być także gardenię lub begonie. Osobom, które eksperymentują z optyczną zmianą wizerunku i wielkości poszczególnych pomieszczeń w domu zaleca się skorzystanie z bluszczy. Dzięki temu każdemu pomieszczeniu nadamy indywidualny, samemu „skrojony” wygląd!

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Marek Wiśniewski

Zostaw odpowiedź

Twój adres nie będzie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *