Mieszkania Wilanów Warszawa – Blog

Jak ekologicznie urządzać mieszkanie? Kilka porad krok po kroku!

ekologiczne mieszkanie

Wraz ze wzrostem zainteresowania w zakresie ochrony środowiska naturalnego powstaje coraz więcej koncepcji, które mają zniwelować negatywny skutek działalności człowieka na naturę. Ekologiczne mieszkanie to najlepszy dowód na to, że bycie „eko” jest nie tylko modne, ale może być także tanie i praktyczne. Sprawdzamy, jak ekologicznie urządzać mieszkanie?

Ekologiczne mieszkanie – marzenie, które nie wymaga dużych nakładów finansowych

Ekologiczne urządzanie mieszkań i domów cieszy się coraz większą popularnością. Nic zresztą dziwnego – nieraz gwarantują one jeszcze cieplejszy i bardziej domowy wystrój, a wszystko to zgodnie z poszanowaniem i dbaniem o środowisko naturalne. Ekologiczne urządzanie mieszkania jednocześnie wcale nie musi być drogie.

W wielu sklepach z meblami i wyposażeniem mieszkania znajdziemy produkty ekologiczne, takie jak: lampy z papierowymi kloszami, dywany z naturalnych włókien i meble z drewna recyklingowego. Dobrym pomysłem jest wykorzystywanie drewna i kamienia, gdyż te surowce nie tylko są bardzo wytrzymałe, co również szlachetnie się starzeją. Doskonałym przykładem jest parkiet podłogowy, który może być po jakimś czasie odnowiony w przeciwieństwie do paneli podłogowych, które w większości przypadków będzie trzeba wyrzucić. Przy konserwacji podłogi w mieszkaniu warto stosować naturalne oleje, zapewniające nieraz lepszy efekt wizualny podłodze, niż niejeden szkodliwy dla środowiska lakier do podłóg.

Eko dom to przede wszystkim oszczędności

Dbanie o środowisko naturalne dotyczy głównie ograniczenia w pożytkowaniu jego zasobów. Lepiej jest zatem urządzić mieszkanie tak, aby po jakimś czasie można było je łatwo odnowić, zamiast przeprowadzać generalny remont, a stare meble i akcesoria wyrzucać do śmieci. Oprócz tego jednak ekologiczny dom to także idea, która dotyczy naszego stosunku do zużywanych mediów: prądu, gazu i wody. W ekologicznym domu warto postawić na te urządzenia elektryczne, które pobierają jak najmniej energii. Koniecznie pamiętajmy o gaszeniu za sobą światła w pomieszczeniach, w których nie przebywamy (w skali miesiąca możemy zaoszczędzić dzięki temu nawet kilkadziesiąt złotych). Jeśli korzystamy z czajnika elektrycznego, to dobrym pomysłem jest zakup urządzenia z podziałką, dzięki któremu zagotujemy wodę np. do 90 stopni. Będzie ona jeszcze lepsza do zaparzania herbaty, a jednocześnie uzyskana w tańszy sposób.

A może wystrój z recyklingu?

Coraz popularniejszym pomysłem na urządzanie w pełni ekologicznego mieszkania jest wykorzystywanie rzeczy z recyklingu. Z pewnością wiele z nich znajdziemy u naszych znajomych oraz u rodziny na poddaszach, strychach lub w piwnicach. Stolik na kawę świetnie będzie zastępowany przez odświeżoną starą skrzynię, ściankę przegradzającą kuchnię od pokoju wygospodarujemy z elementów starego pawlacza, a ościeżnice mogą posłużyć do zrobienia stołu iście w stylu retro. Możliwości urządzenia „eko” mieszkania jest zatem wiele, a najwięcej zależy od naszego własnego gustu i chęci!

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Marek Wiśniewski

Zostaw odpowiedź

Twój adres nie będzie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *