Mieszkania Wilanów Warszawa – Blog

Instalacja systemu alarmowego – na jakim etapie powinien rozpocząć się montaż systemu?

zabezpieczanie nowego mieszkania

Posiadanie atrakcyjnego i dużego mieszkania to duża przyjemność, ale należy pamiętać, że trzeba je też dobrze zabezpieczyć, żeby nie narazić się na straty. Aby uchronić własny dobytek, coraz powszechniej stosuje się systemy alarmowe. Nawet prosty zestaw czujek alarmowych jest w stanie znacznie podwyższyć bezpieczeństwo nieruchomości. W którym momencie należy przeprowadzić jego instalację?

System alarmowy może być zainstalowany w mieszkaniu w każdym momencie. Najlepiej jednak, gdy montaż przebiega przed pracami wykończeniowymi, ponieważ nawet samo poprowadzenie przewodów zwykle wymaga drobnych interwencji budowlanych. Z kolei decydując się na instalację bezprzewodowego systemu alarmowego, montaż może być przeprowadzony już w wykończonym, zamieszkanym budynku. Mimo takiej zalety tego typu systemy mają także wady – z jednej strony, jak wskazują niektórzy eksperci, systemy te mogą być bardziej podatne na hacking, z drugiej zaś zawsze są droższe niż systemy wymagające poprowadzenia przewodów.

Wybierając kablowy system alarmowy, wpierw należy zdecydować o układzie jego części składowych. W przypadku mieszkań ma się do czynienia z ochroną wewnętrzną, która bazuje na wykorzystaniu czujek ruchu. To jednak nie wszystko – system alarmowy wymaga także płyty głównej, zwanej centralą alarmową, odpowiadającej za przekazywanie informacji i koordynowanie działania wszystkich urządzeń. Wybór tego urządzenia jest kluczowy nie tylko pod względem bezpieczeństwa. Obecnie wiele tego typu urządzeń pozwala na dodatkowe funkcjonalności w zakresie technologii takich, jak inteligentny dom czy internet rzeczy. Automatyczna regulacja temperatury, oświetlenia, a nawet niektórych urządzeń AGD&RTV to tylko niektóre możliwe dogodności.

 

Różne rodzaje alarmowych czujek ruchu

zabezpieczanie mieszkania

Po wyborze miejsc na poszczególne urządzenia, poprowadzeniu okablowania, zakupie i podłączeniu systemu zasilania (dobrze, jeśli posiada on dodatkowe zabezpieczenia) przychodzi kolej na wybór odpowiedniej czujki. Bardzo popularne są czujki aktywne, ultradźwiękowe, które emitują wiązki promieniowania podczerwieni lub mikrofal. Potrafią one dostrzec różnice w temperaturze obiektów, pojawiających się w ich strefie, dzięki czemu na obecność zwierzęcia lub człowieka zareagują od razu. Urządzenia te kosztują kilkaset złotych. Zaufaniem klientów cieszą się też czujki laserowe, emitujące promienie laserowe, niewidzialne dla ludzkiego oka. Gdy któryś z promieni zostanie przerwany, aktywowana zostaje reakcja alarmowa. Czujki laserowe są jednak znacznie droższe – niektóre kosztują kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Choć prostsze w konstrukcji, bardzo dobrze sprawdzają się dualne czujki ruchu, dostępne w granicach 250 – 400 zł. Są wystarczające do rejestrowania powierzchni do 15 m wzdłuż i ok. 12 m. szerokości.

Wybór czujek alarmowych do mieszkania nie jest tak trudny, jak w przypadku wyboru zabezpieczeń do domu jednorodzinnego. Najważniejszym etapem jest jak najwcześniejsze zaplanowanie rozstawienia centrali alarmowego i czujek, które determinować będzie prace montażowe i tynkarskie.

Alarm to rzecz, o której warto pamiętać i na niej nie oszczędzać ponieważ przestępczość w naszym kraju jest niestety duża a włamania do mieszkań są według statystyk policyjnych częstsze niż do domów. Zachęcam też do przeczytania jak jeszcze można zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem – kliknij tutaj.

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Marek Wiśniewski

Zostaw odpowiedź

Twój adres nie będzie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *