Rynek pierwotny czy rynek wtórny? Gdzie szukać mieszkania?

Wielu nabywców mieszkań staje przed dylematem, czy kupować mieszkanie na rynku pierwotnym, czy zdecydować się przeszukać rynek wtórny. Jakie są cechy charakterystyczne ofert z tych dwóch rynków?

Główne składowe cen mieszkań to metraż, ilość pokoi, położenie, otoczenie, technologia wykonania i wyposażenie budynku. Jeśli będziemy analizować dostępne mieszkania rynek pierwotny i rynek wtórny objawią nam w pełni swoje charakterystyczne cechy.

Rynek pierwotny – idzie nowoczesność

Czego możemy spodziewać się po rynku pierwotnym? Cechy charakterystyczne to na pewno więcej osiedli „zamkniętych”, co nie oznacza szczelnych twierdz do których nie można się przedostać bez kontroli, jak na lotnisku. Ale jest na ogół ogrodzenie, budka ochrony, szlaban na wjeździe dla samochodów i konieczność użycia klucza, kodu lub karty, aby przedostać się na teren osiedla. Osiedla ogrodzone i chronione są budowane w dużych miastach już od kilkunastu lat , na rynku wtórnym znajdziemy je wśród nieruchomości oddanych po 2000 r. Wśród nowych inwestycji to już standard. Jeśli ktoś „poluje” na takie mieszkania Bemowo, Ursynów, Białołęka mają w tym zakresie szeroką ofertę.

Charakterystyczne są też dla rynku pierwotnego pewne rozwiązania funkcjonalne, których nie spotkamy w starszych budynkach. Przede wszystkim częściej mamy do czynienia z pokojami z aneksem kuchennym i loggiami. Jeśli  szukamy mieszkania rynek pierwotny daje nam też więcej ofert z podziemnymi garażami.

 Rynek wtórny – więcej pracy dla ciebie

Lokale z drugiej ręki to cały przekrój polskiego budownictwa i wady oraz zalety budynków z różnych epok. W innych latach powstawały zręby takich dzielnic jak Śródmieście czy Powiśle, a w innych Ursynów i Bemowo mieszkania będą się więc różnić układem przestrzennym osiedli, technologią a także, niestety – starannością wykonania. Jeśli natrafimy na lokal z lat 50-tych lub 60-tych, którego nie remontowano od nowości, czeka nas naprawdę dużo pracy, aby dostosować do współczesnych standardów.

Zaletą wielu starych osiedli jest stosunkowo „luźniejsza” zabudowa – odległości między budynkami są duże. Zacieśnianie obszarów osiedli zaczęło się pod koniec lat 90-tych. Za czasów PRL osiedla były planowane centralnie, a nie budowane przez firmy developerskie – cena gruntów nie miała więc większego znaczenia.

mieszkania dla aktywnych

 Utarło się mówić, że mieszkanie z rynku pierwotnego to możliwość szybkiego „urządzenia się” w nowym miejscu. To w wielu przypadkach złuda – ponieważ i tak musimy przygotować się na remont. W dodatku trwa on dłużej niż w nowym mieszkaniu bo najpierw trzeba usunąć stare powłoki ze ścian, zdemontować stare wyposażenie itp. Przygotowanie do zamieszkania lokalu z rynku pierwotnego trwa krócej, zwłaszcza, że możemy zlecić developerowi prace, które zostaną wykonane przed odbiorem mieszkania.

Jeśli wybierasz zatem rynek pierwotny, a na lokalizację nowego mieszkania Bemowo – sprawdź ofertę Bemowo Park.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?
 Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu obsługi zapytania lub przedstawienia oferty. <br>Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale konieczne, abyśmy mogli kontaktować się z Państwem w celu obsługi zapytania i przedstawienia oferty. Jeżeli nie chcą Państwo, abyśmy kontaktowali się w tym celu za pomocą e-maila lub telefonu, zapraszamy do odwiedzenia naszego biura sprzedaży.*
 Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez Bemowo Park Sp. z o.o., telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących tj. telefon, poczta e-mail dla celów marketingowych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 16 lipca 2014 r.
 Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Bemowo Park Sp. z o.o., w celach marketingowych w tym m.in. dla informowania o aktualnej ofercie.
 Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji handlowych od Bemowo Park Sp. z o.o., w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną o treści marketingowej.
×
Formularz kontaktowy

 Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu obsługi zapytania lub przedstawienia oferty. Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale konieczne, abyśmy mogli kontaktować się z Państwem w celu obsługi zapytania i przedstawienia oferty. Jeżeli nie chcą Państwo, abyśmy kontaktowali się w tym celu za pomocą e-maila lub telefonu, zapraszamy do odwiedzenia naszego biura sprzedaży.*
 Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez Bemowo Park Sp. z o.o., telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących tj. telefon, poczta e-mail dla celów marketingowych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 16 lipca 2014 r.
 Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Bemowo Park Sp. z o.o., w celach marketingowych w tym m.in. dla informowania o aktualnej ofercie.
 Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji handlowych od Bemowo Park Sp. z o.o., w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną o treści marketingowej.×