Mieszkania Bemowo Warszawa – Blog

Jak wybrać mieszkanie w Warszawie?

mieszkanie w warszawie

Nowe mieszkania w Warszawie powstają obecnie we wszystkie dzielnicach. Wybór wymarzonego lokum zaczynamy na ogół od ustalenia, w jakiej lokalizacji chcemy zamieszkać. Trudno znaleźć dzielnicę, która będzie dla nas idealna „na całe życie”.

Każda z warszawskich dzielnic ma swoją specyfikę wynikającą zarówno z historii jak i położenia. Do tego dochodzą stereotypy, które po pierwsze odbiegają często od rzeczywistości, a po drugie szybko ulegają dezaktualizacji w związku z dużą dynamiką zmian w stolicy. Np. tzw. „zielona Białołęka” nie jest już dziś oazą spokoju, choć była nią jeszcze 15 lat temu. Obecnie w godzinach porannego i popołudniowego szczytu przypomina ulice centrum: korki i tłumy ludzi na chodnikach. Paradoksalnie, niektóre obszary miasta w śródmieściu są oazą względnego spokoju jeśli tylko przyzwyczaimy się do szumu ulicznego, a nasza sypialnia nie ma okien wychodzących bezpośrednio na Marszałkowską lub Al. Jerozolimskie.

Gdzie kupować nowe mieszkania w Warszawie?

Nie ma uniwersalnej, prawidłowej odpowiedzi na pytanie, która z dzielnic jest „najlepsza”. Nie można nawet odpowiedzieć które jest „dobra”, bo wszystko zależy od tego, jaki tryb życia prowadzi przyszły lokator. Każdy developer w Warszawie kojarzy specyfikę dzielnic, co ma swoje odzwierciedlenia w reklamach nowych osiedli. I tak np. nowe osiedla na Wilanowie są prezentowane na ogół jak produkt „z wyższej półki” dla klasy średniej a nowe mieszkania na Białołęce jak lokum dla młodych rodzin i singli „na dorobku”. Takie prezentowanie oferty wynika w sporym stopniu z cen nowych mieszkań w danej dzielnicy oraz jej prestiżu. Pomijając jednak to, co podkreślają developerzy w Warszawie, przed podjęciem decyzji zakupowej, warto przeanalizować samodzielnie specyfikę każdej dzielnicy.

Każde nowe osiedle w Warszawie ma swoje stare otoczenie

Ocenę każdego osiedla zaczynamy od dokładnego zbadania jego otoczenia. W nowej lokalizacji będziesz nie tylko mieszkać, ale także wypoczywać, robić zakupy czy wozić dzieci do przedszkola. Będziesz też startować do pracy lub wyjeżdżać stąd do rodziny. Dlatego ułóż listę najważniejszych, codziennych czynności i zbadaj czy możesz je realizować mieszkając na nowym miejscu oraz ile czasu będziesz na nie poświęcał. Np.:

  • Ile zajmie Ci dojazd do pracy?
  • Ile czasu zajmie ci powrót z pracy?
  • Ile czasu zajmie odwiezienie dziecka do przedszkola
  • Ile czasu potrzebujesz by zrobić codzienne zakupy?
  • Jak daleko jest do najbliższej apteki?
  • Czy w okolicy możesz pójść na spacer?
  • Czy po południu w piątek wyjazd spod domu poza miasto zajmuje 10 minut czy godzinę?

 

W niektórych dzielnicach, gdzie powstają nowe mieszkania w Warszawie może zaskoczyć Cię to, że latem w piątek po południu, aby dostać się do domu po pracy potrzebujesz 3 razy więcej czasu niż normalnie. Dlaczego? Ponieważ jedyną trasą dojazdową jest droga zakorkowana przez mieszkańców Warszawy wyjeżdzających na weekend za miastem. Lubisz spacery, ale do najbliższego parku musisz jechać pół godziny? Nie brzmi to dobrze. Przykłady można mnożyć. Nagle może się okazać, że „prestiżowa dzielnica” to same uciążliwości, a „miejsce o marnej reputacji” to twój ideał.

 

Nowe mieszkanie a sytuacja życiowa

Trudno będzie Ci znaleźć dzielnicę w Warszawie, która będzie idealna dla Ciebie przez całe życie. Gdy jesteś osobą aktywną zawodowo, łatwiej będzie Ci żyć blisko centrum. Na emeryturze przyda się spokój, ale z drugiej strony w przypadku problemów z poruszaniem się, mieszkanie daleko od cywilizacji też może być problematyczne. Gdy kupujesz mieszkanie jako singiel, a po kilka latach masz dużą rodzinę to nawet jeśli twoje mieszkanie jest wystarczająco duże, dzielnic może już nie pasować do twoich czy też raczej waszych potrzeb. Jaki z tego wniosek? Nie szukaj mieszkania idealnego na całe życie, ale raczej na kilka najbliższych lat. Bierz pod uwagę, że za kilka lat zmienisz się nie tylko Ty, ale też pewnie dzielnica – powstaną nowe drogi, rozwinie się infrastruktura, możliwe też, że twoje nowe mieszkanie na peryferiach Warszawy zmieni się w lokum „blisko centrum” ponieważ powstanie wiele osiedli jeszcze dalej od śródmieścia.

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Marek Wiśniewski

Zostaw odpowiedź

Twój adres nie będzie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *