Mieszkania Wilanów Warszawa – Blog

Jak wybrać drzwi antywłamaniowe? (Cz .1)

Wprowadzasz się na zamknięte osiedle, ale dla pewności chcesz utrudnić złodziejom dostęp do swojego mieszkania? Pomogą Ci w tym drzwi antywłamaniowe.

Podobno na wyspecjalizowanego złodzieja nie ma skutecznej rady, ale z drugiej strony stare przysłowie mówi, że „na pochyłe drzewo każda koza skacze”. Złodzieje, którzy przy próbie włamania napotkają na poważne trudności, z większym prawdopodobieństwem będą musieli się wycofać. Bardzo często na forsowanie drzwi wejściowych mają niewiele czasu i działają w stresie. Jeśli zamontujesz solidne drzwi antywłamaniowe przestajesz być „pochyłym drzewem”, którym są właściciele mieszkań i domów z drzwiami zabezpieczonymi zwykłymi drzwiami z prostą wkładką na mały kluczyk.

 

Najpierw solidna podstawa

Drzwi antywłamaniowe tworzą silne zabezpieczenie tylko łącznie z prawidłowo dobraną i zamontowaną ościeżnicą, zwaną potocznie futryną. Nie może być ona zamontowana na kilka słabych kołków rozporowych, z czym można spotkać się w starszych budynkach. Do montażu należy użyć mocnych kotew w odpowiedniej ilości, które będą wpuszczone głęboko w mur. Złodziej nie może mieć okazji szybkiego wybicia futryny z jej posad.

A na co zwracać uwagę przy samych drzwiach? Wyobraź sobie po kolei, co może próbować zrobić złodziej.

 

Jak wybrać drzwi antywłamaniowe?

Próbę włamania złodziej rozpocznie zapewne od zamka. A nuż uda się go łatwo otworzyć i włamanie przebiegnie cicho i szybko? Wybieraj zamki z górnej półki i nie ulegaj myśleniu „co za różnica, złodzieje i tak wszystkie zamki mają rozpracowane”. Przy wyborze zamka możesz kierować się klasami odporności. Często używa się tu skali od A do C, gdzie C oznacza najlepsze zabezpieczenia. Możesz spotkać się też z klasami opisanymi cyframi od 1 do 7. Jeśli złodziej nie poradzi sobie z otwarciem zamka, będzie pewnie chciał go przewiercić. Dlatego twój zamek w drzwiach powinien mieć osłonki wykonane z solidnego materiału, najlepiej stalowe, które spowodują, że złodziej namęczy się z ich przewierceniem, zrobi przy tym hałas i zostanie w końcu przez kogoś spłoszony. Dopóki złodziej nie poradzi sobie z zamkiem, nie będzie mógł wyważyć drzwi, bo przeszkadzać będą mu w tym rygle, którymi steruje zamek.

Pamiętaj, aby zadbać o jak największą liczbę takich rygli w twoich drzwiach. Każdy kolejny, zmniejsza szansę złodzieja na wtargnięcie do mieszkania. Porządne drzwi z tzw. wysokiej półki mają kilkanaście mocnych rygli, które wysuwają się z drzwi we wszystkich kierunkach – czyli nie tylko w bok, ale także w górę i w dół.

Więcej o wyborze drzwi antywłamaniowych w drugiej części artykułu.

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Redakcja-bloga

Zostaw odpowiedź

Twój adres nie będzie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *