Mieszkania Bemowo Warszawa – Blog

Warszawa Bemowo – historia dzielnicy

Warszawa Bemowo - Fort Bema

Warszawa Bemowo

Bemowo to dzielnica o powierzchni blisko 25 km2. Co ciekawe, w 2008 roku zamieszkiwało ją prawie 110 tysięcy mieszkańców, w roku 2017 liczba ta zwiększyła się o 20 tysięcy. Dziś Bemowo uznawane jest za jedną z najszybciej rozwijających się dzielnic Warszawy.  Jako samodzielna dzielnica, Warszawa Bemowo funkcjonuje od 1994 roku, wcześniej Bemowo było częścią dzielnicy Wola.

Warszawa Bemowo to dzielnica położona po lewobrzeżnej części miasta.
Od północy graniczy z dzielnicami Bielany i Żoliborz, od południa z Włochami i Ursusem, od Wschodu z Wolą zaś od zachodu  z Powiatem Warszawskim zachodnim.

Skąd nazwa Bemowo?

Nazwa dzielnicy Warszawa Bemowo została nadana na cześć Józefa Bema i nawiązuje do Fortu Bema.
Wcześniejsza nazwa, Boernerowo, pochodząca od nazwy osiedla została zmieniona ze względu na negatywny wynik lustracji władz socjalistycznych, patrona osiedla – Ignacego Boernera.

Historia Bemowa

Historia Bemowa sięga średniowiecza i jest związana z takimi rodami jak ród Grotów, Chrzanowskich, Górczewskich i Szeligowskich.  W okresie potopu Szwedzkiego tereny te były znacznie spustoszone co przyczyniło się do tego, że prawdziwy rozwój tych terenów przypadł dopiero na XIX w.  Wpływ miał na to rozwój przemysłu: powstanie folwarku Jelonki czy cegielni i fabryki dachówek Bogumiła Schneidera po której zresztą pozostały glinianki Jelonek i Sznajdra.

Historia Bemowa nierozerwalnie łączy się także z działalnością Wojska Polskiego – świadczą o tym takie obiekty jak wysadzona w powietrze przez Niemców w 1945 Transatlantycka Stacja Nadawcza i istniejące do dziś: lotnisko Babaice czy Wojskowa Akademia Techniczna i Fort Bema na terenie którego, w przeszłości działały Zakłady Amunicyjne, fort Chrzanów.

Dziś Bemowo to nowoczesna dzielnica która w 2013 roku otrzymała nagrodę Lidera Wzrostu dla najprężniej rozwijającej się dzielnicy Warszawy. Mieszkańcy Warszawy-Bemowo odjadą tu nie tylko liczne lokale handlowe, usługowe i kulturalne ale także spokój i zieleń dzięki takim obiektom jak Park Leśny Bemowo, Park Górczewska czy wspominane wcześniej: Fort Bema i glinianki Sznajdra i Jelonki.  Bemowo to także sąsiedztwo Puszczy Kampinoskiej.

Warszawa Bemowo to dzielnica z bogatą historią, ciekawymi i klimatycznymi terenami ale też z olbrzymimi perspektywami i przyszłością. Ze względu na przyjazną infrastrukturę i dobrą komunikację mieszkania w tej dzielnicy są jednymi z chętniej wybieranych przez klientów.

/ ZdjęcieFortu Bema pochodzi z Polskiej Wikipedii, autor Kuba G

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Marek Wiśniewski

Zostaw odpowiedź

Twój adres nie będzie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *