Mieszkania Bemowo Warszawa – Blog

Nowe mieszkanie w stanie deweloperskim czy pod klucz?

nowe mieszkania w stanie deweloperskim i pod klucz

Kupując nowe mieszkanie zazwyczaj mamy w głowie jakiś obraz tego jak chcielibyśmy by ono wyglądało.
Ten zarys najczęściej tli się w naszej głowie już na etapie oglądania planów i rozkładów mieszkań.
Jest to też moment, w którym musimy odpowiedzieć na pytanie: Stan deweloperski czy pod klucz? Postaramy się ułatwić podjęcie tej decyzji.

Co oznacza stan deweloperski mieszkania?

Stan deweloperski najczęściej oznacza mieszkanie, w którym mamy podłączone wszystkie instalacje – elektryczną, grzewczą, wodno-sanitarną oraz wykonane są tynki i wylewki. Kupując mieszkanie w tym stanie musimy się liczyć z koniecznością przeżycia jego remontu a więc układania płytek, podłóg, malowania ścian, podpinania sanitariów. Ponieważ mieszkanie otrzymujemy w stanie surowym, ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia albo budżet. Przed zakupem mieszkania w tym stanie warto dowiedzieć się, co pod pojęciem „stan deweloperski” rozumie konkretny deweloper, ponieważ standardy mogą się różnić w poszczególnych firmach. Dzieje się tak, dlatego, że nie ma regulacji prawnych, które nakładałyby na deweloperów trzymanie się określonych standardów poza koniecznością doprowadzeniem elektryczności i zamontowaniem gniazdek. Warto zwrócić, więc uwagę czy wszystkie aspekty związane z faktycznym stanem, w jakim odbierzemy mieszkanie są zawarte w umowie.

nowe mieszkania w stanie deweloperskim

Mieszkania w stanie deweloperskim wymagają wykończenia. Możemy zdecydować się na zatrudnienie ekipy remontowej albo ciąć koszty i część rzeczy zrobić samemu.

Zalety kupna mieszkania w stanie deweloperskim:

 • niższe koszta zakupu
 • dowolność w aranżacji wnętrz i doborze materiałów wykończeniowych
 • wpływ, na jakość materiałów wykończeniowych jak i samego wykończenia
 • przejrzysta sytuacja w przypadku konieczności reklamacji
 • możliwość wprowadzenia zmian i poprawek – np. wykonania ścianek działowych, zmiany ułożenia armatury łazienkowej itp.
 • możliwość zmniejszenia kosztów, jeśli część rzeczy zrobimy sami (np. malowanie ścian)

Wady kupna mieszkania w stanie deweloperskim:

 • brak możliwości wprowadzenia się od razu po odbiorze kluczy, co może narazić nas na dodatkowe koszty związane np. z wynajmem mieszkania na czas remontu własnego.
 • konieczność nadzorowania i koordynowania całego procesu prac wykończeniowych
 • często brak osoby, która doradzi nam optymalne rozwiązania a nasz brak doświadczenia w branży może przekładać się na to, że często będziemy przepłacać.
 • często faktyczne koszty wykończenia znacznie przerastają nasz wstępny kosztorys a tym samym możliwości finansowe.

 

Mieszkanie pod klucz, czyli gotowe do zamieszkania

Mieszkanie pod klucz to w założeniu mieszkanie, do którego możemy się od razu wprowadzić. Takie mieszkanie najłatwiej określić jednym słowem: „wykończone” – co oznacza, że czeka już tylko na umeblowanie. W takim mieszkaniu mamy położone podłogi, pomalowane ściany, podłączone urządzenia sanitarne i grzewcze. W praktyce warto jednak zwrócić uwagę czy w umowie jest dokładnie określone, w jakim stanie otrzymamy mieszkanie.
Zazwyczaj deweloper oferuje kilka opcji wykończenia pod klucz, które różnią się między sobą standardem i kosztami. Poza jakością materiałów wykończeniowych, opcje mogą się różnić także ilością dostępnych wariantów wykończenia. DOR GROUP, deweloper z Warszawy idzie o krok dalej, angażując do aranżacji wnętrz profesjonalnych architektów wnętrz, którzy mogą zaprojektować mieszkanie od A do Z, wspierając klienta na każdym kroku realizacji inwestycji.

Nowe mieszkanie pod klucz - katalog materiałów wykończeniowych

Decydując się na mieszkanie pod klucz będziemy mogli wybrać materiały wykończeniowe z katalogu jednak ich zestawienie wymaga dużej dozy wyobraźni lub pomocy architekta.

 

Zalety mieszkania pod klucz:

 • oszczędność czasu, ponieważ nie musimy się zajmować wykończeniem wnętrz
 • otrzymujemy mieszkanie gotowe do zamieszkania – brak dyskomfortu związanego z remontem
 • często oszczędność pieniędzy, ponieważ deweloperzy mają większe zniżki na materiały budowlane i wykończeniowe, własnych pracowników – co wychodzi taniej niż wynajem ekipy remontowej z zewnątrz.
 • brak konieczności nadzorowania i koordynowania prac wykończeniowych.
 • DOR GROUP oferuje bardzo rozbudowany katalog wyboru wariantów wykończenia.
 • z góry znamy kosztorys wykończenia mieszkania.

Wady mieszkania pod klucz:

 • ograniczony wybór materiałów i wariantów wykończenia
 • brak wpływu, na jakość materiałów wykończeniowych
 • brak możliwości obejrzenia „na żywo” materiałów wykończeniowych, np. płytek podłogowych
 • często brak możliwości zastosowania nieszablonowych rozwiązań, np. wstawienie/wyburzenie ścianki działowej, wstawienie podestu itp. itd.

Co się bardziej opłaca i dla kogo

Stan deweloperski na pewno opłaca się bardziej osobom z zacięciem majsterkowicza lub pasją do urządzania wnętrz a także indywidualistom, którzy chcą wszystko wybrać samodzielnie. Mieszkanie w tym stanie daje możliwość zastosowania niekonwencjonalnych rozwiązań i materiałów. Zdecydowanie nie jest to najlepsza opcja do osób, które nie potrafią planować finansów i organizować prac. Mieszkanie pod klucz bardziej opłaca się w sytuacji, kiedy gonią nas terminy wyprowadzki z dotychczasowego mieszkania lub nie mamy sprecyzowanej wizji naszego przyszłego, nowego mieszkania.

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Marek Wiśniewski

Zostaw odpowiedź

Twój adres nie będzie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *