Mieszkania Bemowo Warszawa – Blog

Pożyczki hipoteczne od Nowaka? Social lending w hipotekach?

Kredyty hipoteczne kojarzymy teraz głównie z bankami. Możliwe jednak że już wkrótce będziemy mieć oferty pożyczek mieszkaniowych z serwisów, które dziś zajmuję się pożyczkami społecznościowymi. Takie produkty są już dostępne w firmach pożyczek społecznościowych w USA.

Tanie kredyty hipoteczne to marzenie wielu osób, które rozważają zakup własnego mieszkania. Jednak po epoce dość nisko oprocentowanych kredytów frankowych i związanych z nimi katastrof, nadeszła era kredytów w złotówkach. Ich warunki nie zawsze są przyjazne dla klientów, co jest odczuwalne, gdy nadchodzi dzień spłaty kolejnej raty. Ratunkiem mogą być serwisy społecznościowe w branży finansów.

Dziś pożyczki społecznościowe, jutro społecznościowe kredyty hipoteczne

Eksperci rynku finansowego już dziś dostrzegają potencjał jaki mają serwisy pożyczek społecznościowych. Jak na dziś prawo nie pozwala takim serwisom pośredniczyć w obrocie kredytami. Kredyt to produkt zarezerwowany dziś dla banku. Ale w przyszłości – nie wiadomo. W krajach zachodnich serwisy pożyczek społecznościowych – tzw. „social lending” albo „P2P lending” wchodzą w obszar pożyczek długoterminowych (to im wolno) a także pożyczek hipotecznych. W Polsce jak na razie jeszcze nie – ale to tylko kwestia prawa. Jeśli zostanie ono unowocześnione – drzwi dla social lending najpierw w pożyczkach a potem może także w kredytach hipotecznych stoją otworem.

Jak mogą działać kredyty hipoteczne z social lending?

Działanie social lending ma podobny schemat dla wszelkich produktów pożyczkowych. Po jednej stronie są osoby, które mają nadmiar gotówki i chcą ją korzystnie ulokować, a po drugiej Ci, którzy chcą pieniądze pożyczyć. Pomiędzy nimi jest serwis p2P lending, który pośredniczy w transakcji pomagając stronom się odnaleźć i dobić transakcji. Zyski z pożyczki idą do osoby będącej inwestorem oraz częściowo do serwisu social lending. W przypadku dużych pożyczek – i tak może być przy kredytach hipotecznych – wielu inwestorów składa swoje środki na pożyczkę dla jednej osoby. Często jest to działanie celowe, podejmowane nawet przy małych pożyczkach – wielu inwestorów pożycza swoje środki wielu pożyczkobiorcom, rozbijając kapitał na drobne kwoty i dywersyfikując ryzyko braku spłaty.

Kredyty hipoteczne social lending – długofalowa inwestycja

Jeśli ktoś będzie dysponować dużą kwotą wolnych środków, będzie mógł je przeznaczyć na kredyty hipoteczne i odbierać zyski przez wiele lat. W ramach postępującego doskonalenia rynku social lending, takie pożyczanie jest dla inwestorów coraz bezpieczniejsze. A zysk daje całkiem przyzwoity.

W Polsce działają dziś serwisy, które udzielają jak na razie niedużych pożyczek społecznościowych – np. emonero.pl, kokos.pl czy finansowo.pl. Ale w przyszłości – kto wie, może włączą do swojej oferty pożyczki hipoteczne, a jeśli prawo na to zezwoli, także kredyty hipoteczne.

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Redakcja-bloga

Zostaw odpowiedź

Twój adres nie będzie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *