Mieszkania Wilanów Warszawa – Blog

Warszawa: Rynek mieszkaniowy

rynek nieruchomości w Warszawie

Nowe mieszkanie w Warszawie – rynek pierwotny czy wtórny?

Każdy, kto podejmie decyzję o kupnie mieszkania, staje przed wyborem pomiędzy rynkiem pierwotnym i wtórnym. Zarówno zakup mieszkania od dewelopera, jak i tego z drugiej ręki, ma swoje wady i zalety. Przedstawiamy argumenty, jakimi najczęściej kierują się klienci przy dokonywaniu wyboru.

Nowe osiedle w Warszawie – cena

Jednym z najważniejszych kryteriów, jakimi kierują się osoby szukające własnego lokum, jest jego cena. Wielu osobom wydaje się, że droższe są zawsze nowe mieszkania (Warszawa to jedno z miast, w których stawka za metr kwadratowy jest najwyższa) i nie mogą kupić nowego lokum. Kilku- czy kilkunastoletnie mieszkania z rynku wtórnego niekoniecznie są tańsze – wiele zależy od ich lokalizacji oraz technologii, w której zostały wykonane. W bardzo starych mieszkaniach (tych z lat 60-tych czy 70-tych) niższa cena wiąże się z wyeksploatowaniem lokalu. Często niezbędny jest wtedy remont, który wymaga dodatkowego wkładu finansowego – warto dokonać kalkulacji i zastanowić się, czy lepiej opłacalne nie byłoby kupno mieszkania od dewelopera. Trzeba mieć tu na uwadze komplikację remontu, ponieważ w starych lokalach możemy napotkać na wiele niespodzianek – np. niestandardowe wymiary wyposażenia, przestarzała instalacja elektryczna czy sanitarna. A zatem: zanim orzekniesz, że ceny nowych mieszkań w Warszawie są wyższe niż używanych, sprawdź oferty z tych samych lokalizacji, a w przypadku remontu, policz czy remont starego mieszkania nie wyniesie cię o wiele więcej niż nowego. W nowym mieszkaniu nie ma niespodzianej technologicznych, ściany są na ogół proste ?, a w łazience wszystko jest wykonane zgodnie z aktualnymi standardami.To wszystko oznacza łatwiejsze do przewidzenia koszty remontu.

Urządzanie nowego mieszkania

Większość osób, które kupiły mieszkania od dewelopera, zwraca uwagę na fakt, że mogły je urządzić według własnego gustu. Nowe mieszkanie faktycznie ma tę zaletę, że może wyglądać dokładnie tak, jak sobie to wymarzymy. Jeśli zależy nam na konkretnych rozwiązaniach, warto porozmawiać o tym z deweloperem i ustalić warunki w umowie. Dzięki temu można wprowadzić niestandardowe rozwiązania, wyróżniające mieszkanie na tle innych – możemy przesunąć ściany działowe czy przemieścić otwory drzwi wewnętrznych itp.. W przypadku mieszkania z rynku wtórnego, jeśli kupujący chce całkowicie zmienić wystrój, musi zainwestować spore pieniądze w duży remont. Problematyczne i bardzo kosztowne może być np. wybranie zupełnie nowych schodów, balustrad czy drzwi. Jeśli się na to nie zdecydujemy, musimy polegać na cudzym guście i upodobaniach.

Duży wybór na rynku pierwotnym

Rynek mieszkaniowy w ostatnich latach bardzo szybko się rozwija. Nowe osiedla powstają zarówno w większych, jak i mniejszych miastach. Zdecydowanie jest w czym wybierać. Warto zapoznać się z inwestycjami, jakie realizuje konkretny deweloper – Warszawa na pewno nie zawiedzie nikogo, kto poszukuje dużego wyboru nowych mieszkań. Nie oznacza to, że na rynku wtórnym nie ma ciekawych ofert. Jednak jeśli pojawiają się nieruchomości naprawdę warte uwagi i za niewielkie pieniądze, to chętnych nie brakuje, więc zmniejszają się szanse, że uda się kupić właśnie to konkretne mieszkanie.

mieszkania z rynku pierwotnego

Rynek pierwotny oferuje duży wybr mieszkań – od wysokich i nowoczesnych wieżowców po kameralne i ciche osiedla

Wartość mieszkania w przyszłości

Nowe mieszkanie w Warszawie to zdecydowanie dobra inwestycja na przyszłość. Mieszkania deweloperskie, całkiem nowe, za jakiś czas będzie można sprzedać za bardzo korzystną kwotę. Mieszkania z rynku wtórnego, w porównaniu do tych z pierwotnego, będą szybciej wymagać dodatkowego wkładu finansowego w postaci remontów. Chodzi nie tylko o odświeżenie ścian czy sufitów, ale przede wszystkim naprawy instalacji, sprzętów itp. Taki gruntowny remont to koszt nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przy tak dużym wydatku, jakim jest zakup mieszkania, warto wziąć pod uwagę wszystkie możliwości – nawet taką, że za parę lat będziemy chcieli sprzedać nieruchomość.

wzrost cen mieszkań w Warszawie

Eksperci szacują, że ceny mieszkań na Bemowie wzrosną po wybudowaniu metra. Właśnie dlatego warto w nie zainwestować już dziś.

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Marek Wiśniewski

Zostaw odpowiedź

Twój adres nie będzie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *