Mieszkania Bemowo Warszawa – Blog

Obcokrajowcy chętnie kupują nowe mieszkania w Warszawie

obcokrajowcy kupują nowe mieszkania w Warszawie

Obcokrajowcy chętnie kupują nowe mieszkania w Warszawie i innych dużych miastach. Kim są? Część z nich to licznie przybywający w ostatnich latach do nas obywatele Ukrainy, ale także Rosjanie. Druga grupa to klienci z Europy Zachodniej, dla których nowe mieszkanie w Warszawie to dobra lokata kapitału, a także stosunkowo nieduży wydatek, w porównaniu z nieruchomościami w Niemczech czy Francji.

Aktualnie, około 7 proc. nowych mieszkań w Polsce jest kupowanych przez obcokrajowców. W tej grupie mamy spore zróżnicowanie preferencji zakupowych.

Ukraińcy kupują mieszkania w Warszawie, na ogół bez kredytów, płacąc gotówką. To bardzo charakterystyczne dla tej grupy klientów i zauważają to developerzy w każdej dzielnicy. Lokale nabywają nie tylko osoby pracujące, ale także studenci, a raczej rodzice tych studentów. Niektórzy eksperci przewidują że w najbliższym czasie nawet 1/5 mieszkań sprzedawanych w dużych miastach będzie kupowana przez Ukraińców. Nie powinno to dziwić bo migracja zarobkowa naszych wschodnich sąsiadów osiągnęła ogromne rozmiary. Wg raportu Narodowego Banku Polskiego w 2016 r. w Polsce pracowało 1,2 mln Ukraińców, którzy w porównaniu z wcześniejszymi latami wykonywali lepiej płatne prace. Wynika to m.in. z tego, że przyjeżdżają do nas coraz lepiej wykształcone osoby, a wiele z nich kończy lub skończyło podjęte wcześniej studia w Polsce – a zatem znają lepiej nasz język i realia życia w naszym kraju.

 

Nowe mieszkania w Warszawie kupują też obywatele krajów zachodnich

Obywatele krajów zachodnich równie chętnie jak nowe mieszkania w Warszawie czy Krakowie, kupują też apartamenty w atrakcyjnych turystycznie regionach naszego kraju. Przede wszystkim nad morzem, ale także w górach, a nawet na Mazurach. To może być bardzo pozytywnym zjawiskiem dla naszej gospodarki ponieważ generować powinno większy ruch turystyczny osób, które będą wydawać u nas zarabiane za granicą pieniądze. Mieszkania kupowane przez obywateli krajów zachodniej Europy są często przeznaczane na wynajem, a więc ich zakup ma charakter inwestycyjny. Część z tej puli nieruchomości służy też jako lokum na czas pobytu w Polsce – np. podczas wakacji. Na wysokie statystyki w zakresie kupna nowych mieszkań przez obcokrajowców mają osoby, które z pochodzenia są Polakami.

 

Najpopularniejsze jednak nowe mieszkania w Warszawie

Nie jest niespodzianką, że cudzoziemcy najczęściej kupują nowe mieszkania w Warszawie oraz Krakowie. Podobnie jest na rynku wtórnym. Wg danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji obcokrajowcy w 2016 roku kupili ogółem 1963 lokale w Warszawie oraz 1016 lokali z Krakowie. Kolejne miejsca zajmują Wrocław (642 mieszkania) oraz Gdańsk – 172 mieszkania. MSWiA podaje też dane wyrażone w metrach kwadratowych powierzchni, z których wynika, że w Warszawie cudzoziemcy nabyli 294 tys. m2.  W skali całego kraju obywatele innych Państw zakupili w 2016 roku łącznie 4648 mieszkań oraz 1747 lokali użytkowych. To niemało, zważywszy na to, że developerzy w ubiegłym roku oddali 79179 mieszkań.

Czy ten trend się utrzyma? Wydaje się, że tak. Napływ pracowników z Ukrainy nie słabnie, a z drugiej strony Polska jest coraz chętniej odwiedzana przez obywateli państw Europy Zachodniej. Dla developerów to świetna wiadomość.


Foto: Alexander Cahlestein – Flickr.com

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Marek Wiśniewski

Zostaw odpowiedź

Twój adres nie będzie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *