Mieszkania Wilanów Warszawa – Blog

Jak zaplanować oświetlenie w mieszkaniu?

oświetlenie nowe mieszkanie

Projekt oświetlenia to jeden z najważniejszych aspektów podczas projektowania wnętrza. Podpowiadamy, jak najlepiej wykorzystać możliwości oświetlenia oraz jak dobrze je zaplanować.

Jak zaplanować oświetlenie w mieszkaniu?

Jeszcze jakiś czas temu mniejszą wagę przywiązywano do oświetlenia w mieszkaniu. Dziś, według fachowców z branży design, po tym jak oświetlony jest dom, można poznać, czy jest on zaprojektowany przez profesjonalistę. Niekiedy rozmieszczamy oświetlenie zupełnie przypadkowo, w jednym pomieszczeniu łącząc kinkiety z lampami stojącymi i wiszącymi. Warto jednak, dobierać je w sposób przemyślany.

Dobrze zaplanowane oświetlenie domu zapewni komfort oraz wygodę domownikom. Wyróżniamy trzy rodzaje oświetlenia:

  • ogólne,
  • miejscowe,
  • dekoracyjne,

Pierwszy rodzaj oświetlenia dotyczy całego pomieszczenia, w którym się znajduje. Zadaniem oświetlenia miejscowego jest doświetlenie strategicznych miejsc. Ostatni rodzaj oświetlenia spełnia funkcję dekoracyjną, należą do niego najczęściej: lampy na wysięgnikach, taśmy LED, reflektory, oczka sufitowe czy też oprawy schodowe.

oświetlenie w nowym mieszkaniu W ogromnym wyborze lamp, warto pamiętać, że w gruncie rzeczy podczas planowania oświetlenia, wystarczą trzy typy. Zasadniczo, w każdy pomieszczeniu powinno znajdować się oświetlenie główne, które umiejscowione jest w centralnej części. W większych pomieszczeniach możemy umieścić dwa symetrycznie zamontowane źródła światła.

Projektując elektrykę oraz zaznaczając punkty świetlne, warto pamiętać, aby zaplanować je na różnych poziomach. Jest to niezwykle ważne, już na etapie pierwszych prac remontowych czy też wykończeniowych. Warto pozwolić elektrykowi na rozprowadzenie maksymalnej ilości kontaktów i punktów oświetleniowych. W ten sposób unikniemy niepotrzebnego kucia ścian w przyszłości.

Co istotne kuchnia wymaga od nas innego oświetlenia niż sypialnia, a do łazienki musimy dobrać zupełnie inne oświetlenie niż do holu. Dla przykładu planując oświetlenie w sypialni, powinniśmy zadbać o to, aby zainstalować kilka obwodów. W ten sposób możemy włączać światło w zależności od pory dnia, takiej potrzeby nie ma na przykład w korytarzach.

Czy łączyć różne barwy światła?

Wybierając oświetlenie w poszczególnych pomieszczeniach, warto pamiętać, że często ich barwa znacząco różni się między sobą. Należy pamiętać, by światła wzajemnie pasowały do siebie. Najwybitniejsi projektanci zalecają zachowanie spójności, choć nie wyklucza to wprowadzenia różnorodności. Istotna jest również moc światła, która wpływa na samopoczucie. Z kolei barwa światła buduje atmosferę w domu oraz wpływa na samopoczucie domowników. Dla przykładu zielone oraz niebieskie żarówki, sprawiają, że czujemy się niespokojnie w pomieszczeniu i lepiej ich unikać.

światło w mieszkaniuWarto pamiętać, że najlepsze dla człowieka jest światło naturalne, emitowane przez słońce. Dzięki niemu unikamy wytężania wzroku, a co za tym idzie chorób oczu oraz pogarszania wzroku. Ilość światła dziennego zależy oczywiście od wielkości okien, ich liczby oraz umiejscowienia. Dlatego kupując mieszkanie warto też zwrócić uwagę jak rozmieszczone są okna i ile światła będą wpuszczać – czy są od wschodu, południa czy północy. Oczywiście najmniej korzystne są okna od strony północnej. Trzeba też sprawdzić czy coś (np. inny blok lub drzewa) nie zasłoni nam światła słonecznego. Możemy mieć najpiękniejsze sztuczne oświetlenie z designerskich żyrandoli ale zawsze podstawą jest światło słoneczne i trzeba o tym pamiętać.

Odpowiednio zaplanowane oświetlenie wpłynie na klimat całego mieszkania oraz na nasze samopoczucie.

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Marek Wiśniewski

Zostaw odpowiedź

Twój adres nie będzie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *