Mieszkania Wilanów Warszawa – Blog

Jak wyciszyć mieszkanie?

wyciszanie mieszkania

Wykańczanie mieszkania pod względem akustyki – tradycyjne i nowoczesne sposoby na wyciszenie mieszkania.

Hałasujący notorycznie sąsiedzi, szalejące dzieci i wiele innych czynników sprawia, że mieszkanie zamiast być oazą spokoju przemienia się w istny, dźwiękowy Armagedon. Można jednak temu zaradzić, a przynajmniej ograniczyć stopień przedostawania się dźwięków zewnętrznych. Aby to uczynić, warto skorzystać z poniższych metod wyciszania mieszkania.

Na początku warto zdefiniować, co właściwie oznacza termin wyciszania mieszkania. To pojęcie ogólne, często używane jako synonim wygłuszania lub wytłumiania. Tymczasem wygłuszanie mieszkania to niwelowanie odgłosów przedostających się do pomieszczeń. Najczęściej dotyczy zabiegów, mających za zadanie ograniczanie dźwięków z zewnątrz. Wytłumianie mieszkania dotyczy z kolei urządzania pomieszczeń w taki sposób, aby przeszkadzające dźwięki zostały jak najskuteczniej wchłaniane w jego obrębie.

Istnieje wiele metod, które mają zarówno funkcje wytłumiające, jak i wygłuszające. Przykładem może być tworzenie podwieszanych sufitów. Będą one częściowo absorbowały dźwięk sprawiając, że pomieszczenie stanie się bardziej ciche. Rozwiązanie to jest również bardzo funkcjonalne (brak osadzania się kurzu), niezbyt drogie (ok. 120 zł za m2) i bardzo estetyczne. W ten prosty sposób można sprawić, że np. salon będzie wyglądał znacznie bardziej efektownie i jednocześnie będzie cichszy!

Pluszowe zasłony, poduszki, wykładziny i dywany (najlepiej miękkie) to kolejne sposoby na wyciszenie mieszkania. Pełnią one przede wszystkim zadania wytłumiające. Z pewnością każdy kojarzy, co dzieje się, gdy dwie dorosłe osoby rozmawiają przy zamkniętych oknach w zupełnie nieumeblowanych mieszkaniu. Ze względu na powstające echo nawet cicha rozmowa może być słyszana przez sąsiadów. Jak więc wyciszyć mieszkanie? Warto zadbać o to, aby poszczególne części pomieszczeń były zagospodarowane. Na podłodze warto umieścić miękki dywan, zbyt duże wolne przestrzenie przy ścianach wypełnić meblami, np. modnymi komodami, a nad nimi usytuować obrazy lub inne ozdoby.

 

Ekrany akustyczne i panele trójwymiarowe – sposoby na wycieszenie mieszkania w XXI wieku

wyciszanie mieszkania

Korek naścienny, meble i dywany to sprawdzone, tradycyjne sposoby. Współcześnie jednak istnieje wiele innych, bardzo ciekawych alternatyw. Jedną z nich jest ekran akustyczny, najczęściej wykonany z płyt gipsowych, wypełnionych wełną mineralną. Zajmuje od 5 do 10 cm. Instalacja takiej płyty przyściennej sprawi, że dźwięk będzie znacznie trudniej przedostawał się z wewnątrz, jak i od zewnątrz.

Kolejny sprawdzony i nowoczesny pomysł to modne panele trójwymiarowe. Panele dekoracyjne 3D wygłuszają ściany, a do tego zapewniają unikatowy design. Stworzone są z różnych materiałów, np. kokosowych włókien lub pianki elastycznej. To nie tylko pomysł funkcjonalny, ale chyba przede wszystkim najbardziej estetyczny ze wszystkich!

Podsumowując, osoby szukające sposobu na wyciszenie mieszkania będą miały bardzo duży problem… z wyborem poszczególnego rozwiązania! Obecnie sposobów jest tak wiele, że trudno wskazać na jeden, który byłby najbardziej atrakcyjny.

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Marek Wiśniewski

Zostaw odpowiedź

Twój adres nie będzie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *